• Witaj w świecie fryzjerów, stylistów i barberów
img

Strzyżenie brody

Dbanie o brodę to obowiązek każdego mężczyzny, który posiada lub który planuje ją zapuścić. Strzyżenie brody w profesjonalnym salonie fryzjerskim a w domu to zupełnie dwie różne sprawy. Jak zadbać o brodę i jak ją stylizować?

Zapuszczanie brody nie wymaga dużego wysiłku, jednak strzyżenie brody może sprawić niemały kłopot, szczególnie gdy broda osiąga znaczną długość, trudną do ujarzmienia. Dla niektórych mężczyzn zapuszczanie brody zwłaszcza na początku jest nie lada wyzwaniem. Skóra wówczas zaczyna swędzieć, a broda może rosnąć nierównomiernie. Jak przekonują styliści, ten czas trzeba po prostu przeczekać. Co więcej, nie zaleca się zbyt częstego jej mycia, ponieważ może dojść do przesuszenia się skóry pod zarostem. 

wzory brody

Strzyżenie brody - wzory

Określenie kształtu brody to najważniejsze wyzwanie z jakim musi zmierzyć się mężczyzna. Po pierwsze należy ustalić kształt oraz zdiagnozować kondycję posiadanego zarostu. Co więcej, warto również określić kształt twarzy, ponieważ to od niej w głównej mierze, zależy dopasowanie brody. Najbardziej popularne rodzaje twarzy to:

Twarz trójkątna - zaleca się przykrycie wszystkich ostrych kątów, poprzez zapuszczenie nieco dłuższej brody, której długość należy utrzymywać na równym poziomie. Nie zaleca się stosowania kozich bródek.
Twarz okrągła - konkretne skonturowanie brody pozwoli uwydatnić rysy twarzy i usunąć wrażenie okrągłej twarzy. Zaleca się mocne zaznaczenie podbródka i zachowanie ostrej lini tuż przy szyi.
Twarz podłużna -  niezmiernie ważne jest optyczne zmniejszenie długości twarzy, poprzez zastosowanie zarostu z wysoko wyznaczoną linią policzkową. Wówczas twarz nabiera lepszych proporcji. 
Twarz kwadratowa - w tym przypadku sprawdzi się kozia bródka, która zaznaczy wyłącznie centralną część twarzy i odciągnie uwagę od kwadratowych policzków. Można oczywiście pójść na całość i zamaskować całą twarz pełną brodą. 
Twarz diamentowa - wymaga zamaskowania wystającej bródki oraz optyczną zmianę kształtów twarzy na bardziej kwadratową. Nie zaleca się konturowania w szpic. 
Najczęściej stosowane typy zarostów na rok 2019:

  • Zarost typu szlachcic
  • Kozia bródka
  • Bródka wokół ust      
  • Pełny zarost
  • Zarost z opadającym wąsem
  • Zarost typu kotwica
  • 3-dniowy zarost
  • Wąs w kształcie podkowy
  • Bokobrody

Samodzielne strzyżenie brody

Aby wykonać przycinanie brody należy zaopatrzyć się w potrzebne narzędzia (dopasowane do długości brody oraz jej gęstości). Podstawą jest oczywiście maszynka do włosów, która można strzyc zarówno krótkie jak i średnie zarosty na jedną długość. Można także używać nasadek dystansowych, które pozwalają regulować tę długość. Trymer to urządzenie, które pozwala zachować nienaganny wygląd bardzo krótkiego zarostu. Jego precyzyjne ostrze daje możliwość uzyskania naprawdę profesjonalnego efektu. Na rynku istnieją dwa rodzaje trymerów: przewodowe i bezprzewodowe. Strzyżenie brody jest bardzo czasochłonne, dlatego warto wykonywać je systematycznie, aby zaoszczędzić nieco czasu. 

golenie brody

Golenie brody

Właściwa pielęgnacja brody to nie tylko mycie i czesanie. Niezmiernie ważne jest także jej regularne podgalanie. Jak golić brodę i jakich narzędzi do tego używać? Regulowanie długości zarostu jest możliwe dzięki urządzeniu o nazwie trymer. Jego precyzyjne ostrze, daje możliwość dokładnego określenia kształtu zarostu. Podczas golenia użyteczne mogą okazać się również nożyczki, które ujarzmią nieco bardziej bujny zarost. Przed goleniem broda nie powinna być mokra, a jedynie dokładnie wyczesana (jeżeli jest ona dłuższych rozmiarów). Po rozczesaniu można przejść do podcinania. Jak przycinać brodę? Strzyżenie należy zacząć od równomiernego skrócenia zarostu na całej długości. Używając trymera należy wrócić uwagę na stopień regulacji długości zarostu, aby nie skrócić włosków zbyt krótko. Podcinanie brody nożyczkami jest nieco bardziej wymagającym zajęciem. Polega to na systematycznym wyczesywaniu grzebieniem brody i obcinaniu wystających kosmyków oraz włosków. W tym przypadku warto pamiętać o zasadzie, że lepiej kilka razy docinać niż raz za mocno wyciąć. Strzyżenie najlepiej zacząć od zarostu w okolicach ucha kierując się ku dołowi. Jak uzyskać idealną linię pod szyją? Wystarczy przyłożyć palec tuż pod jabłkiem Adama i zaznaczyć miejsce za pomocą strzyżarki, a w dalszej kolejności usunąć niepotrzebne owłosienie. 

trymowanie zarostu

Trymowanie brody

Stylizacja brody za pomocą trymowania umożliwia przycięcie brody i wystylizowania linii szyli oraz policzków. To najprostsza możliwość, która daje gwarancję na to, ze broda będzie prezentować się naprawdę efektownie. Jak strzyc brodę? Techniczne przycinanie brody jest dużo łatwiejsze. Wtrymowanie linii szyi niemalże do zera jest przymusem, gdyż uzyskanie tego efektu nie jest łatwe i ciężko jest samemu osiągnąć profesjonalny wygląd. Podczas samodzielnego strzyżenia należy pamiętać, aby umieścić tę linię w poprawnym miejscu, czyli niezbyt wysoko, gdyż będzie to wygadało po prostu komicznie. Wytrymowanie linii policzków również jest ważne, szczególnie gdy zarost jest naprawdę bujny. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt zaleca się wygolenie pojedynczych włosków. Najlepiej wykonać to małym trymerem, który będzie niezwykle precyzyjny. 

Zobacz również