• Witaj w świecie fryzjerów, stylistów i barberów
img

Nowoczesny projekt salonu fryzjerskiego

Salon fryzjerski wnętrze

Dzisiejsze salony fryzjerskie coraz mniej przypominają znane z ubiegłych dekad nastawione na funkcjonalność, ale pozbawione blichtru lokale. Wchodząc do wnętrza współczesnego salonu, coraz częściej możemy poczuć się niczym w ekskluzywnej kawiarni czy eleganckim klubie. Jeśli zależy nam na popularności i prestiżu zakładu, musimy wyróżnić się nie tylko doskonałą jakością usług, ale też własnym niepowtarzalnym stylem wyrażonym przez wystrój lokalu. Właściciele z pomocą projektantów starają się nadać wnętrzu salonu niebanalny styl, który wyróżni salon wśród innych i przyciągnie klientów. Do najmodniejszych trendów wnętrzarskich w ostatnich latach, należą między innymi glamour, rock oraz industrial. Miłośnicy klasycznych wnętrz mogą urządzić lokal w stylu rustykalnym lub retro. Nie wolno jednak zapominać, iż ostateczny wybór wystroju wnętrza winien podyktowany być nie tylko preferencjami właściciela czy pracowników, ale przede wszystkim potrzebami klientów. Jak więc zaprojektować idealny salon?

Salon fryzjerski - projekt

Aranżując salon fryzjerski, nie możemy zapominać o jak najlepszej funkcjonalności. Prawidłowo zaprojektowany lokal musi posiadać nie tylko efektowny wystrój, ale co szczególnie ważne, perfekcyjnie zaprojektowaną przestrzeń wspólną, w której będą dobrze czuli się zarówno klienci, jak i pracownicy salonu. Ponadto, należy zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie wystroju i planu pomieszczeń do wielkości lokalu. Musimy też dokładnie przemyśleć kwestię ilości stanowisk pracy, tak by optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Należy wziąć pod uwagę, nie tylko metraż, wysokość i układ pomieszczenia, ale również ilość dostępnego światła naturalnego, dostępność witryn i przeszkleń, a nawet piętro i typ budynku, w którym przyjdzie nam urządzić salon. Nie najlepszym pomysłem będzie urządzenie wnętrza w stylu modernistycznym w odrestaurowanym, zabytkowym budynku, przy głównej ulicy miasta. Klientkami takiego salonu będą głównie stateczne businesswomen oraz profesjonalistki. Mając to na uwadze, w takim przypadku lepiej postawić na zachowawczy, ale subtelnie ekskluzywny oraz wystawny wystrój, na przykład styl retro, boho czy minimal. Podczas projektowania warto zadać sobie pytanie, jaki typ klienteli chcemy gościć u siebie i na tej podstawie zbudować klimatyczne wnętrze.

Pamiętajmy też, że nawet najbardziej ekstrawagancki salon, to przede wszystkim miejsce pracy. W związku z tym tak ważne podczas aranżowania salonu będzie wydzielenie niezbędnych stref: poczekalni, w której znaleźć się może również recepcja, strefy pielęgnacyjnej, strefy fryzjerskiej oraz zaplecza dla komfortu pracowników. Niezmiernie istotnym aspektem w każdym salonie jest właściwe oświetlenie. Projekt układu lamp powinien uwzględniać potrzeby fryzjera oraz komfort klienta. Konfiguracja oświetlenia musi być też zgrana z lustrami znajdującymi się w salonie. Zwierciadła powinny być jak największe, nie tylko z powodów estetycznych, ale również dlatego, że duże lustra pozwolą fryzjerowi na ogląd całej sylwetki. Projektując podłogę, warto postawić na elegancję i praktyczność, czyli ciemne, monochromatyczne płytki lub parkiet. Jeśli chodzi o ściany lokalu, niezwykle modne są obecnie, ciepłe i stonowane barwy, które stworzą atmosferę relaksu i wyciszenia.   

Na stronie ayala.com.pl znajdziesz przykładowe realizacje salonów fryzjerskich. 

Zobacz również