Mało kto wie, ale tatuaże stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Szacuje się, że do końca tego stulecia, co drugi Polak będzie miał na swojej skórze tego typu swoistą ozdobę. Wraz z tym trendem powstaje coraz więcej salonów tatuażu – decydują się na ten ruch zarówno profesjonalni artyści, jak i utalentowani amatorzy. Jesteś, którymś z nich i chcesz się dowiedzieć jak otworzyć studio tatuażu? Zdecydowanie musisz przeczytać nasz artykuł!
Pierwszy krok – orientacja w terenie!
Postanowiłeś już, że chcesz otworzyć swój własny salon tatuażu, co zatem powinieneś zrobić teraz? Poznać swoją konkurencję! Zapewne masz już upatrzone miejsce, w którym chciałbyś otworzyć swój biznes, jednak zanim to zrobisz, sprawdź, czy w okolicy nie ma innych przedsiębiorstw tego typu, a jeśli są, to poznaj ich cennik oraz styl, w jakim pracują! Jest to bardzo istotna kwestia, gdyż potencjalni klienci prawdopodobnie wybiorą tego tatuatora, którego usługi są tańsze lub tego bardziej doświadczonego.
Wyposażenie studia tatuażu – podstawa twojego sukcesu
Fotele, hokery, maszynki, specjalistyczne płyny i maszynki – to produkty, które są must have każdego salonu tatuażu. Niektóre z nich znajdziemy np. na Salonova.pl w kategorii Tatoo.
Zanim podejmiemy decyzję o otwarciu własnego przedsiębiorstwa, powinniśmy stworzyć konkretny biznesplan, a przynajmniej przeliczyć podstawowe koszty, jakie poniesiemy podczas szykowania studia przed przyjęciem pierwszego klienta. Dla wielu otwarcie własnego studia tatuażu może być dosyć kosztowną inwestycją, dlatego warto przeanalizować potencjalne koszty, dzięki czemu jesteśmy w stanie przekalkulować, jaki kapitał powinniśmy zebrać, aby rozpocząć swoją działalność.
Formalności – czyli co trzeba załatwić przed otwarciem?
Jesteśmy coraz bliżej otwarcia swojego wymarzonego biznesu. Jest to praktycznie ostatnia prosta przed oficjalnym otwarciem, o czym mowa? O biurokracji, czyli wszystkich dokumentach i pozwoleniach, dzięki którym nasze studio będzie mogło funkcjonować.
Istnieją w tym momencie dwie możliwości, mianowicie możemy prowadzić działalność rejestrowaną lub nierejestrowaną, to od nas zależy jaką formę wybierzemy. Powinniśmy jednak pamiętać, że przy działalności nierejestrowanej dochód brutto jest bardzo ograniczony, a w przypadku rejestrowanej możemy być obarczeni dodatkowymi opłatami. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji dobrze jest skonsultować się księgową lub agencją księgowości, która efektywnie przeprowadzi nas przez cały proces i pomoże dostosować typ działalności do naszych potrzeb.
Jeśli podejmiemy decyzję, że nasza firma będzie działalnością rejestrowaną, musimy zarejestrować ją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w skrócie CEIDG oraz wnieść odpowiedni wniosek do ZUS-u.
Niezależnie jaki typ działalności wybierzemy, musimy uzyskać odpowiednie pozwolenie od Sanepidu, który stwierdzi, czy nasze miejsce jest wystarczającą sterylne i dostosowane do wykonywanych usług.
W przypadku, gdy decydujemy się zatrudnić pracowników lub otworzyć salon tatuażu wraz ze wspólnikami, powinniśmy wraz z księgową uregulować ich formę zatrudnienia lub sami powinniśmy ustalić zasady, na jakich będzie opierała się współpraca z danymi osobami.
Niezależnie od typu działalności powinniśmy prowadzić ewidencję przychodów oraz poniesionych kosztów w ramach prowadzenia własnej firmy. W przypadku, gdy nasz biznes zarejestrowany jest w CEIDG, powinniśmy się wyposażyć w kasę fiskalną, a dla własnej wygody również w terminal kart płatniczych.
Gdy przebrniemy przez to wszystko z pozytywnym rezultatem, spokojnie możemy oficjalnie otworzyć nasze studio tatuażu i zabrać się do pracy!
Salon otwarty i co dalej?
Jeśli myślałeś, że po otwarciu studia tatuażu wystarczy, tylko robić tatuaże to jesteś w błędzie. Profesjonalny tatuator codziennie dba o wygląd i sterylność swojego miejsca pracy. Ponadto regularnie rozwija swoje umiejętności i doskonali swój talent. Niektórzy artyści uczęszczają na dodatkowe szkolenia, które potrafią kosztować od 3000 do 5000 złotych. Co więcej, inwestują też w odpowiedni marketing, dzięki czemu mogą trafić do docelowej grupy klientów. Jeśli chcesz mieć ceniony salon tatuażu, musisz nie tylko o to wszystko zadbać, ale przede wszystkim musisz być otwarcie nastawiony do klienta oraz zadbać o pozytywny kontakt między tatuatorem a klientem, jest to istotne, gdyż to właśnie konsumenci napędzają twój zysk!
0 Komentarze