• Witaj w świecie fryzjerów, stylistów i barberów
img

Broda - trendy i rodzaje męskiego zarostu

Broda czy może delikatny zarost? Broda bez wąsów czy raczej z wąsami? Są to najczęściej zadawane pytania przez mężczyzn, którzy poszukują własnego, indywidualnego stylu.  Odpowiednio wypielęgnowany zarost tudzież broda może całkowicie odmienić wizerunek mężczyzny. Kształt brody powinien być dopasowany do rodzaju oraz rysów twarzy.

Modne brody na rok 2019 wyróżniają się precyzją strzyżenia oraz niebanalną długością. Broda męska powinna stanowić kontrast dla twarzy, a jednocześnie tworzyć z nią spójną całość. Nie każdy bowiem styl zarostu oraz wąsy pasują każdemu mężczyźnie. Jaki rodzaj brody wybrać i jak ją stylizować oraz pielęgnować?

Broda - rodzaje

Głównym celem mężczyzny jest określenie proporcji twarzy i dopasowanie ich do zarostu tudzież brody. Rodzaje twarzy pełnią tutaj ważną rolę, ponieważ to na ich podstawie dobierana są rodzaje zarostu. Wymienia się:

 • Twarz okrągłą - golenie zarostu pod kątem wydłuża kości policzkowe. Sprawdzi się także pełny zarost, który zakryje policzka. Polecany rodzaj zarostu to tego typu twarzy to:
  • Zarost a la Van Dyke - pełna kozia bródka oddzielona od wąsów
  • Zarost typu twardziel - czyli krotka broda z wąsami wraz z przyciętymi bokami
  • Zarost typu Balbo - broda bez bokobordów z przyciętym i opadającym wąsem
  • Zarost typu kotwica - spiczasta bródka wraz z oddzielonymi wąsami
 • Twarz owalną - do tych rysów twarzy pasuje niemal każdy rodzaj zarostu oraz brody
  • Zarost trzydniowy - krótko przycięta broda, która imituje 3 dniowy zarost
  • Wąs w kształcie podkowy - wąs w kształcie podkowy skierowanej do dołu
  • Wąs klasyczny - wąs podcięty nad górną wargą
 • Twarz prostokątną - przycinanie brody powinno polegać na skróceniu długości zarostu na dole i pozostawienie dłuższych włosów po bokach. W ten sposób wyeksponowana zostanie linia brody oraz mocna budowa twarzy.
  • Bokobrody - broda z długimi bokobrodami, które łączą się z wąsem
  • Broda i wąsy a la rewolwerowiec - boczki, które rozszerzają się ku dołowi, wąsy w kształcie odwróconej podkowy.
  • Pasek - broda w kształcie paska - podłużna linia zarostu, przycięta wzdłuż brody
  • Zarost a la raper - cienki pasek zarostu przycięty wzdłuż szczęki oraz brody

Moda na wzory brody oraz jej kolory wciąż nie przemija. Najpopularniejsze rodzaje brody to:

 • Broda na drwala - rodzaj brody, który wybierany jest przez pewnych siebie mężczyzn. Broda drwala charakteryzuje się znaczną długością oraz objętością. Bardzo często łączona jest z wąsem.
 • Sztuczna broda - ten rodzaj brody wydaje się być abstrakcją, jednak wybierany jest przez mężczyzn, którzy mają rzadki zarost.
 • Broda bez wąsa - na brodę bez wąsa decydują się mężczyźni, którzy posiadają jedynie pojedyncze włoski, nie rzadko przypominające dziewiczy wąs. Aby uniknąć takiego wrażenia miejsce pod nosem jest całkowicie wygolone.

Broda rodzaje

Jak zapuścić brodę?

Rzadka broda oraz dziewiczy wąsik to problem wielu mężczyzn. Aby zapobiec niegęsto rosnącym włoskom, zaleca się stosowanie preparatów na porost, które pozwalają zapuścić włosy na pożądaną długość. Jak przyspieszyć porost brody? Zapuszczanie brody może jednak trochę potrwać, a nawet specjalny preparat na porost brody nie zawsze da oczekiwane rezultaty. Prawda jest taka, że zanim zarost męski zamieni się w bujną brodę, musi minąć ok. 10-12 tygodni. Golenie brody w tym czasie nie jest pożądane, ponieważ automatycznie wydłuża się czas jej wzrostu. Polecanym produktem na zarost na twarzy jest olejek, który przyspiesza porost włosków.

Jak golić brodę?

Szczególnie długa broda potrzebuje nie tylko odpowiedniej pielęgnacji, lecz także czesania oraz golenia. Jak golić brodę? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby broda nie była mokra. Istnieje bowiem wysokie prawdopodobieństwo, że zarost zostanie skrócony za mocno. Przed jej goleniem warto ją dokładnie rozczesać, szczególnie gdy jest ona bujna. Po jej wyczesaniu można przejść do golenia oraz strzyżenia.

jak strzyc brodę

Jak strzyc brodę?

Strzyżenie brody w domu, salonie fryzjerskim czy u barbera to trzy zupełnie inne sprawy. Jak przycinać brodę? Można użyć do tego maszynki, trymera lub nożyczek. Stylizacja zarostu za pomocą maszynki polega głównie na strzyżeniu krótkiego lub średniego zarostu. Trymowanie brody zarezerwowane jest do bardzo krótkiego zarostu. Urządzenie, posiada bardzo małe ostrze, które pozwala na niezwykle precyzyjną pracę. Nożyczki służą z reguły do długich włosów, nie nadają się bowiem do krótkich zarostów.

Pielęgnacja brody i stylizacje brody

Nawet najkrótszy męski zarost potrzebuje odpowiedniej stylizacji, pomocne okażą się kosmetyki do pielęgnacji brody. Zadbana broda męska z pewnością doda charakteru. Jak dbać o brodę? Najczęściej stosowane kosmetyki do brody to:

 • krem do brody - stylizacja brody za pomocą kremu, umożliwia odpowiednie jej nawilżenie i odżywienie. Kosmetyk chroni również przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.
 • henna do brody - umożliwia zmianę koloru. Bardzo często sięgają po nią mężczyźni, który mają rudą lub jasną brodę o mało intensywnym kolorze. Ruda broda oraz blond broda szybka ulega koloryzacji i co ważnie, nie daje sztucznego efektu.

Fryzury do brody

Wielu mężczyzn zastanawia się jak dobrać włosy do brody, aby uzyskać ciekawy efekt i modny zarost. Męskie brody zawsze dobrze wyglądają do włosów, zaczesanych na jedną stronę, uczesań z przedziałkiem. Włosy uniesione do góry świetnie komponują się z z bujną brodą. Efekt podniesionych włosów można uzyskać po nałożeniu pomady czy wosku. Facet z zarostem powinien najpierw zwrócić uwagę na stylizację włosów, a dopiero potem brody, ponieważ to ona jest uzupełnieniem wizerunku. Bez względu na długość, modna broda to taka, która jest dobrze wystrzyżona i wystylizowana. Oczywiście, nawet mężczyzna łysy z brodą, może wyglądać modnie pod warunkiem, że rodzaj brody będzie ściśle dopasowany do jego rysów twarzy.

Zobacz również