• Witaj w świecie fryzjerów, stylistów i barberów
img

Poczekalnia w salonie fryzjerskim – jak powinna wyglądać?

meble do poczekalniGdy klienci przychodzą do salonu fryzjerskiego, rzadko się zdarza, aby nie musieli choć chwilkę zaczekać – mimo tego, że są umówieni na konkretną godzinę. Zdarzają się bowiem drobne opóźnienia, albo ktoś pojawił się w międzyczasie i fryzjer zgodził się go przyjąć. Zazwyczaj klienci przychodzą też odrobinę wcześniej, niż powinni – nie chcąc przegapić swojej kolejki. Stąd potrzeba posiadania poczekalni w każdym salonie fryzjerskim.

To również na tych fotelach czy sofach siedzą osoby, które już były obsługiwane, ale będzie to znowu konieczne – na przykład trzymają na włosach farbę. Po poczekalni można poznać, kto jaki jest, ale przede wszystkim pozytywnie lub negatywnie nastroić klientów – dlatego też aranżacja tego miejsca jest niezwykle ważna! Jak powinno wyglądać? O czym należy pamiętać? 

Salon fryzjerski - poczekalnia

poczekalnia u fryzjeraPrzychodząc do fryzjera, człowiek nie tylko chce zmienić wygląd swoich włosów, lecz również odpocząć psychicznie – oderwać się od codzienności, zrelaksować. Właśnie dlatego cały salon fryzjerski powinien być tak zaprojektowany, by nie tylko stanowić wygodne miejsce pracy fryzjera, ale również odprężać klientów. Z pewnością nie warto inwestować w kolory bardzo krzykliwe – jeśli już, to jedynie na jednej ścianie, gdy reszta jest stonowana. W ten sposób miejsce będzie pobudzać, dodawać energii, a jednocześnie relaksować. Najbardziej przydadzą się ciepłe barwy – jak ciemny żółty, brzoskwinia, kolor kawy czy cappuccino. Odprężający jest również zielony – który podobno potrafi najlepiej ukoić nerwy. Interesującym połączeniem jest też czerń zestawiona z bielą oraz czerwienią – co często się spotyka w salonach fryzjerskich. Fryzjer powinien sam zdecydować, przy jakim kolorze będzie mu się dobrze pracowało – on spędza tam niewątpliwie najwięcej czasu i nic nie powinno go rozpraszać! Wiele osób stosuje również barwę lawendową, albo kolor wrzosowy, zestawiając je z bielą i czernią. Całość wygląda wtedy elegancko, ale i nowocześnie. 

Oczywiście, trzeba pamiętać jeszcze o jednym – poczekalnia musi pasować stylem do właściwego salonu fryzjerskiego, czyli miejsca gdzie odbywa się obcinanie, mycie, kręcenie, farbowanie. Jeśli w poczekalni zastosujesz kolor zielony, by nagle przy lustrach pomalować ściany na różowo, różnica będzie rażąca i odpychająca! Wszystko musi być przemyślane – i to zwłaszcza wówczas, gdy poczekalnia jest nie oddzielnym pomieszczeniem, a tylko wydzielonym miejscem obok luster.

Salon fryzjerski - styl

kanapa do poczekalniPrócz kolorów na ścianach, najistotniejsze są meble. Rzecz jasna, również ich kolor jest ważny, ale także wielkość, styl, a przede wszystkim wygoda. Na rynku dostępnych jest tak wiele przeróżnych modeli, że naprawdę ciężko zdecydować się na jeden wzór – ale to dobrze, ponieważ wszystkie salony fryzjerskie nie wyglądają tak samo. Można popuścić wodze fantazji i stworzyć coś naprawdę wspaniałego! Poczekalnia jest przestrzenią, z którą jako pierwszą zetknie się klient – dlatego też powinna się w pozytywnym sensie wyróżniać, zachęcać, tak by klient ją zapamiętał i miał ochotę wrócić do tego salonu fryzjerskiego ponownie. Żadne odrapane ściany, sfatygowane obicia czy stare szafki nie wchodzą w grę – jeśli ktoś pragnie zostać uznany za profesjonalistę, musi na bieżąco naprawiać wszelkie zniszczenia i dbać o przestrzeń swojej pracy.

Przestrzeń może być utrzymana w dwóch głównych stylach – tradycyjnym i nowoczesnym. Jeśli chodzi o tą pierwszą grupę, dzieli się na dodatkowe – można bowiem postawić na klasykę, albo stylizować wnętrza na inne epoki, co jest bardzo ciekawym pomysłem. Najładniej będzie prezentować się poczekalnia stylizowana na Belle Epoque – na pewno przyciągnie wielu klientów. Ale częściej w salonach fryzjerskich dominuje styl nowoczesny – w ten sposób fryzjerzy ogłaszają klientom, że nie boją się nowości i że są w stanie wyczarować z ich włosów także mnóstwo niekonwencjonalnych fryzur. Nowoczesny styl w salonie fryzjerskim pasuje przy tym do nowoczesnych urządzeń, jakie obecnie są używane. W dodatku mebli utrzymanych w tym stylu jest najwięcej i jest on prosty do uzyskania - dlatego jeśli ktoś ma kłopoty z wyborem, albo aranżacją wnętrza, najlepiej pójść właśnie tą drogą.

Salon fryzjerski - meble 

sofa do poczekalniCo powinno znaleźć się w poczekalni? Z pewnością sofa – dwu lub trzyosobowa, na której będą mogli przycupnąć klienci – ale również wygodne krzesła, fotele lub pufy. Jeśli chcemy zapewnić klientom właściwą wygodę, wybierajmy albo krzesła z obiciem i miękkim siedziskiem, albo po prostu zdecydujmy się na fotele. Są o tyle praktyczniejsze, że posiadają oparcie, więc zapewnią klientom o wiele większy komfort niż zwykłe pufy. W poczekalni powinien się również znaleźć niski stolik - na który można podać kawę i ułożyć na nim kilka gazet, by umiliły czekającym czas. 

Jeśli ktoś pragnie pewnej podpowiedzi, doskonałe meble produkuje Ayala – są to jednocześnie meble utrzymane w rozmaitych stylach, dlatego każdy odnajdzie coś do poczekalni w swoim salonie fryzjerskim. Seria Ayala Royal to rodzaj mebli utrzymany w stylu poprzedniej epoki, zaś seria Ayala Yoko pozwoli zaaranżować poczekalnię w stylu nowoczesnym.

Zobacz również