Strefa recepcyjna jest przestrzenią niezmiernie ważną – nie tylko z uwagi na pożyteczność, ale również dlatego, że to jedno z pierwszych miejsc, z którym stykają się po wejściu klienci. Recepcja powinna być zatem elegancka i prezentować się profesjonalnie – co świadczy o profesjonalizmie osób tam pracujących, jak i całego zakładu fryzjerskiego.
Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na recepcję w oddzielnym pomieszczeniu, z licznymi szafkami na dokumenty – zwykle w salonach fryzjerskich jest jedynie wydzielone na nią miejsce. W jaki sposób zaprojektować tą przestrzeń, by budziła pozytywne skojarzenia i nie odstraszała potencjalnych klientów? Co zrobić, jeśli miejsca jest mało, bo salon fryzjerski jest niewielki?
Recepcja fryzjerska – wizytówka salonu
Recepcja nie jest może najważniejszą przestrzenią w salonie fryzjerskim – to przestrzeń pracy, w której włosy są ścinane, modelowane, czesane czy farbowane jest najistotniejsza. Nie da się jednak ukryć, że recepcja to pierwsze miejsce, z którym styka się potencjalny klient po wejściu do salonu. Od jej wyglądu może zatem zależeć, czy podejdzie, by się zapisać, czy o coś zapytać, czy też wycofa się i wyjdzie. Raczej nie spotyka się już miejsc obskurnych, z odrapanymi ścianami, brudnymi blatami czy bardzo nieuporządkowanych – jednak o przestrzeń pracy trzeba bardzo dbać, utrzymywać ją w czystości i przede wszystkim regularnie odnawiać, by widać było, że jest jak najbardziej zadbana. Cały salon to wizytówka firmy – a recepcja jest największym napisem na tej wizytówce, który jako pierwszy rzuca się w oczy.
Siła personelu
Oczywiście, recepcję muszą obsługiwać osoby, które są miłe i kontaktowe – zazwyczaj w salonach fryzjerskich są to sami fryzjerzy, bo mało kogo stać na zatrudnienie dodatkowej osoby specjalnie na recepcję. Chyba że jest to kompleksowy salon, w którym można odwiedzić jednocześnie fryzjera, kosmetyczkę i na przykład masażystkę, albo udać się na solarium. Wówczas zazwyczaj potrzebna jest osobna recepcjonistka, ażeby wszystko to ogarnąć. Odpowiednim miejscem na zaaranżowanie recepcji jest przestrzeń na wprost drzwi wejściowych – lub z boku, nieopodal drzwi. W ten sposób klient zawsze po wejściu wie dokąd się udać, jest błyskawicznie obsługiwany, a aranżacja przestrzeni prezentuje się funkcjonalnie i profesjonalnie.
Recepcja fryzjerska - meble
Pamiętajmy, że jeśli chodzi o meble recepcyjne, wybór jest naprawdę duży. W sklepach spotkać można zarówno takie modele, które są obszerne i świetnie wypełnią duże miejsca recepcyjne, ale także i takie, które są małe i można je wszędzie wcisnąć. Mogą mieć kształt prosty, albo być w kształcie półkola – wówczas z łatwością można wydzielić na nie choć niewielką ilość miejsca w pobliżu drzwi, by zaaranżować recepcję – choćby przy ścianie w korytarzu wejściowym. Oczywiście, wszystko zależy od układu całego salonu. Jeżeli korytarza w istocie nie ma, można go stworzyć w sposób sztuczny – na przykład oddzielając poczekalnię wraz z recepcją od właściwej przestrzeni salonu przy pomocy szafy z wieszakami. W kwadratowym pomieszczeniu można także ustawić recepcję niemalże na środku – by to za nią była przestrzeń robocza. Zasada jest jedna – osoby, które dopiero wchodzą nie mogą przeszkadzać fryzjerom w pracy. Nie powinny również zakłócać relaksu klientom siedzącym na fotelu. Oddzielenie od siebie tych dwóch przestrzeni jest o tyle istotne, że otwieranie drzwi wiele razy na przykład w zimie może spowodować zaziębienie osoby z mokrymi włosami, która na przykład czeka na spłukanie farby, albo jest ścinana – całą aranżację trzeba zatem przemyśleć.
Recepcja ze smakiem
Oczywiście, najważniejsze by wybrane meble pasowały stylem do reszty pomieszczenia – jeśli salon ma przypominać pełne przepychu wnętrza przełomu XVIII i XIX wieku, recepcja powinna zostać utrzymana w podobnym tonie. Jeśli zaś stawiamy na nowoczesność i meble rodem z przyszłości, również recepcja musi posiadać taki charakter. W dobrych salonach najczęściej kupowane są recepcje podświetlane diodami LED – same w sobie doskonale się prezentują i dodają wnętrzu elegancji. Przyciągają też klientów, ponieważ całe pomieszczenie wygląda o wiele cieplej i przyjemniej. Oczywiście, w takiej recepcji najważniejszy jest blat – dobrze by było zdecydować się nie na zwyczajne biurko czy stół, lecz profesjonalną ladę recepcyjną. Te współczesne mają mnóstwo szufladek od wewnętrznej strony, gdzie można przechowywać wszystkie istotne dokumenty i mieć je zawsze pod ręką, jednocześnie nie czyniąc bałaganu na głównym blacie.
Jakość i wytrzymałość
Istotny jest też zastosowany materiał – meble recepcyjne powinny być wytrzymałe, a przy tym łatwe do utrzymania w czystości. Oznacza to, że muszą być odporne nie tylko na zwykłe zabrudzenia, ale również na oddziaływanie środków chemicznych, używanych w salonach fryzjerskich - na przykład po przypadkowym skapnięciu farb nie mogą zostać na nich plamy nie do usunięcia. Muszą być odporne również na wilgoć, jako że w salonie fryzjerskim do wielu czynności używa się wody. Najlepiej zatem zakupić meble wykonane ze stali chromowanej, płyty lakierowanej, szkła, albo aluminium, bądź też – co wygląda bardzo gustownie we wnętrzach stylizowanych na dawne – z lakierowanego drewna.
0 Komentarze