• Witaj w świecie fryzjerów, stylistów i barberów
img

Przemyślany projekt salonu fryzjerskiego – gwarancja sukcesu i komfortu klientów

projekt salonu fryzjerskiegoDuża liczba osób marzy o założeniu własnego biznesu. Często decydujemy się na otwarcie warsztatu samochodowego, sklepu, małej gastronomii. Jednak dużym zainteresowaniem cieszą się także salony fryzjerskie. Na rynku jest wiele osób, które decydują się na związanie swojej przyszłości z tym zawodem, tak więc ze znalezieniem pracowników nie powinniśmy mieć żadnych problemów. Podobnie nie trzeba martwić się o zapotrzebowanie na takie usługi. Ludzie ścinają włosy, farbują je, zmieniają fryzury nawet kilka razy w ciągu roku.

W dzisiejszych czasach do salonów mężczyźni zaglądają równie często jak kobiety, dlatego też możemy być pewni, że gdy już zdecydujemy się na założenie salonu, to będziemy mieli swoich klientów. Oczywiście podstawowym warunkiem, który należy spełniać będzie jakość usług, ale nie tylko - ważne jest również to, aby klient w naszym salonie czuł się dobrze i komfortowo. Jak zatem to zrobić i jak zaprojektować takie miejsce, aby dobrze czuli się w nim i klienci i pracownicy?

Co powinien uwzględniać projekt salonu fryzjerskiego? 

miejsce na salon fryzjerskiPierwszą rzeczą jest oczywiście wybranie odpowiedniego miejsca. Naturalnie należy zwrócić uwagę na to, czy w danym rejonie mieszka dużo osób, czy ulicą, na której chcemy otworzyć zakład przechodzi dużo ludzi. Wiadomo, że w centrach miast klientela powinna być znacznie większa, lecz wyższe również będą podatki, czynsz itp. Można oczywiście założyć swój salon na zwykłym osiedlu i wówczas możemy być spokojni jeśli chodzi o wydatki, jednak o klientów będzie trzeba bardziej się postarać.

Analogiczna jest sytuacja, gdy ktoś decyduje się na otwarcie salonu fryzjerskiego na wsi. Przy rynku oraz ulicach do niego dochodzących klientów będzie więcej. Z dala od niego będzie trzeba liczyć się z mniejszą ilością osób, które będą chciały np. ściąć włosy.

Projekt i meble do salonu fryzjerskiego 

wnętrze fryzjerTeraz zastanówmy się jak powinien wyglądać wystrój takiego zakładu fryzjerskiego. Jeśli znajduje się on na mniejszym osiedlu, wówczas najlepiej będzie jeśli wnętrze będzie przytulne i ciepłe. Klient będzie mógł wtedy poczuć się swobodnie i nie będzie zwracał uwagi na detale typu wystawa. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda wówczas, gdy studio powstaje w centrum miasta. To miejsce ma już na dzień dobry oczarować klienta, dlatego im barwniejsza będzie wystawa, im więcej świateł będzie świeciło w salonie, tym lepiej dla nas.

Po wyglądzie ogólnym przychodzi czas na wystrój. Wchodząc do zakładu, pierwsza w oczy rzuca się recepcja. Jeśli jej wygląd jest przyjazny dla oka, panuje na niej porządek, pracownik ma wystarczająco dużo miejsca, aby móc odbierać połączenia telefoniczne przychodzące do salonu, a także notować terminy dla klientów, z pewnością sprawi to dobre wrażenie, na osobach, które odwiedzą taki zakład. Recepcja może być podświetlana – z czego warto skorzystać.

Bardzo ważnym miejscem w salonie fryzjerskim jest też poczekalnia. Najlepiej, jeśli klienci będą mogli w niej czekać siedząc na wygodnych fotelach lub kanapach. Muszą mieć gdzie odłożyć swoje ubrania wierzchnie lub parasole – trzeba na to wyznaczyć specjalne wieszaki i przestrzeń. Dobrze również, aby czas umilała im muzyka puszczana w radiu (jednak należy uważać, aby nie robić tego za głośno i aby nie była zbyt ostra). Jeśli miejsce oraz fundusze na to pozwalają, można postarać się o klasyczny telewizor. Nie zaszkodzi też skorzystać z najstarszej metody i położyć na stolikach kilka ciekawych i interesujących pism.

Zadbaj również o pracowników

Na ścianach salonu można powiesić przeróżne plakaty - mogą przedstawiać jakiś krajobraz, jednak lepiej jeśli prezentują się na nich modele i modelki w przeróżnych fryzurach. Być może nakłoni to naszych klientów do zmiany swego uczesania. Równie profesjonalnie wyglądają wszelkie produkty do pielęgnacji włosów ułożone starannie na półkach. Wiele salonów dodatkowo wprowadza możliwość kupna takich produktów.

fryzjerzy

Ogromnie ważne jest, aby miejsce gdzie myje się włosy oraz same stanowiska fryzjerskie wyglądały profesjonalnie. Duże lustro, półeczki z kosmetykami, pomocniki i konsole fryzjerskie, a także wygodne fotele i podnóżki dla klientów to gwarancja sukcesu. Każdemu klientowi będzie przyjemnie zasiadać w tak urządzonym miejscu. Trzeba też pamiętać, że nieraz zwłaszcza panie spędzają w salonie fryzjerskim nawet kilka godzin. Oczywiście w takim przypadku może pojawić się problem skorzystania z toalety, dlatego powinna być ona dostępna zarówno dla klientów, jak i dla personelu.

Pracownicy będą również zwracać uwagę na wygląd zakładu, w którym pracują, jednak najbardziej będzie interesowało ich pomieszczenie socjalne. Miejsce, gdzie można usiąść podczas przerwy, zaparzyć kawę, zjeść ciepły posiłek jest bardzo ważne, bowiem świadczy o poważnym traktowaniu pracowników. Jeśli jest wyposażone w ekspres do kawy, mini lodówkę, kuchenkę mikrofalową, to już w ogóle bajka. Dla personelu ważny jest też labor, czyli pomieszczenie gdzie przechowywane są farby i inne zapasy. Jeśli jest ono przestronne i dobrze wyposażone, pracownikowi będzie łatwiej się w nim odnaleźć.

W dzisiejszych czasach bardzo dużo salonów fryzjerskich łączy się z solariami, czy też gabinetami kosmetycznymi. Jest to bardzo dobry pomysł, bowiem wiele klientów od razu po zakończeniu pielęgnacji włosów, będzie chciało poddać się kolejnym zabiegom upiększającym. A skoro wszystko znajduje się na miejscu, to wystarczy tylko korzystać z kolejnych stanowisk. Stosując się do tych wszystkich zaleceń możemy być przekonani, że nie będziemy musieli narzekać na brak klientów, a także wszystkim członkom personelu będzie się u nas pracowało bardzo dobrze.

Zobacz również