Osoby, które przystępują do projektowania salonu fryzjerskiego, w którym będą przyjmować kolejnych klientów, zwykle przyznają, że nie wiedzą, od czego zacząć. Na szczęście, istnieje przynajmniej kilka zasad, które można określić mianem uniwersalnych. Jeśli będziemy ich przestrzegać, możemy mieć pewność, że nasz salon będzie dobrze zaprojektowany, a tym samym wzrosną nasze szanse na końcowy sukces.
Tu warto wspomnieć nie tylko o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy, choć ich rola jest ogromna. Duże znaczenie mają również wymogi ergonomiczne, to bowiem właśnie one sprawiają, że jesteśmy w stanie stworzyć najlepsze dla nas warunki pracy.
Projekt salonu fryzejrskiego z zasadami ergonomii
Gdybyśmy chcieli wskazać na te wytyczne, o których nie powinno się zapominać, w pierwszej kolejności należałoby wymienić sam dostęp do salonu. Zarówno wejście do niego, jak i wyjście powinno być bezkolizyjne, nie możemy więc pozwolić sobie na sytuację, w której przy wejściu znajduje się coś, co mogłoby stanowić utrudnienie w momencie, w którym konieczna byłaby szybka ewakuacja. Jeśli zatem do salonu wchodzimy wprost z ulicy, należy zadbać o to, aby za drzwiami znajdował się niewielki korytarz wewnętrzny znany też jako wiatrołap. Wiatrołap powinien posiadać przy tym drzwi, które będą go oddzielały od reszty lokalu. Szczególną uwagę należy poświęcić podłodze, oczekuje się od niej bowiem, że będzie wykonana z materiałów, które można będzie bez większego wysiłku utrzymać w czystości.
Dużo uwagi powinno się poświęcić też ścianom. Te powinny być jasne, zaleca się przy tym, aby do wysokości około dwóch metrów pokrywała je gładka powierzchnia, którą można będzie łatwo zmyć. Warto skoncentrować się też na oświetleniu, te bowiem musi być przede wszystkim naturalne (przyjmuje się, że okna powinny stanowić 1/8 powierzchni salonu). Z kolei oświetlenie sztuczne musi być zarówno sufitowe, jak i punktowe, powinno się przy tym znajdować przy każdym stanowisku. Salon musi znajdować się w pomieszczeniu, którego wysokość nie może być niższa niż 3,3 metra, choć w pewnych okolicznościach można obniżyć ją do 2,5, o ile będzie to zgodne z obowiązującymi nas przepisami (w tym przepisy o klimatyzacji i możliwość zatrudnienia jedynie czterech pracowników). Każda osoba zatrudniona powinna mieć też zagwarantowane przynajmniej dwa metry kwadratowe powierzchni. Przed umeblowaniem salonu warto też zapoznać się z przepisami, które definiują odległość pomiędzy konsolami fryzjerskimi. Ważnym punktem salonu jest też miejsce, które jest przeznaczone do mycia głowy, umywalka fryzjerska nie może mieć bowiem kanciastych brzegów.
Jak dzielić salon fryzjerski na strefy?
Pracując nad wyglądem salonu fryzjerskiego należy pamiętać o tym, że jest on przede wszystkim miejscem pracy. Owszem, jego wygląd może być ekstrawagancki, nie powinien jednak utrudniać pracownikom wykonywania codziennych czynności. Już choćby dlatego zdecydowana większość projektów uwzględnia tak zwane strefy. Najczęściej w ich kontekście mówi się o poczekalni, która jest połączona z recepcją, strefie fryzjerskiej i tak zwanej strefie przygotowywania i pielęgnacji. Taki podział pociąga za sobą szereg korzyści stwarzając między innymi możliwość wykorzystania powierzchni, jaką dysponujemy w sposób racjonalny i optymalny. Jednocześnie mamy pewność, że zagwarantujemy naszym pracownikom i klientom komfort w pełnym wydaniu. Na szczególną uwagę zasługują w tym kontekście lustra, gdy bowiem mamy do czynienia z salonem fryzjerskim sprawdza się zasada mówiąca o tym, że im jest ich więcej, tym lepiej. Ich obecność sprawia, że klient widzi nie tylko głowę, nad którą właśnie pracuje fryzjer, ale całą sylwetkę, może więc ocenić jakość jego pracy już podczas jej wykonywania. Lustra często uzupełnia się o kwiaty cięte, te bowiem ocieplają wizerunek salonu.
Klient na pierwszym miejscu
Gdy mówimy o dobrze zaprojektowanym salonie fryzjerskim powinniśmy mieć świadomość tego, że nie może być on jedynie wnętrzem, które jest miłe dla oka. Nie bez znaczenia jest i to, że mamy do czynienia z przestrzenią, która została stworzona z myślą o klientach. Wystrój powinien być więc dopasowany między innymi do lokalizacji salonu, jego wielkości, a nawet charakteru budynku, w którym się on znajduje. Podczas projektowania to właśnie o tych cechach należy myśleć w pierwszej kolejności, maja one bowiem decydujący wpływ na to, jak salon będzie postrzegany przez klienta – jego najważniejszego gościa.
Co powinien uwzględniać projekt slaonu fryzjerskiego?
Wielu właścicieli salonów fryzjerskich staje przed poważnym dylematem. Z jednej strony zależy im na tym, aby salon posiadał swój indywidualny styl, z drugiej jednak nie można nie dążyć do tego, aby wystrój był modny. Na szczęście, oba dążenia można ze sobą połączyć, z pomocą przychodzi nam bowiem ciepła kolorystyka. Ta różni się w istotny sposób w zależności od tego, jaki trend obowiązuje w danym momencie, nie da się jednak ukryć, że mamy do czynienia zarówno z żółciami, jak i z kolorem różowym oraz brzoskwiniowym. Warto też pamiętać, że kolor ścian powinien być stonowany, spoczywa na nim bowiem funkcja wyciszająca i relaksująca.
0 Komentarze