Z natury nadwrażliwe włosy porowate wymagają szczególnej pielęgnacji. Negatywny wpływ mają na nie rozmaite czynniki, począwszy od mocnych szamponów, poprzez wysoką temperaturę, na uwarunkowaniach środowiska kończąc (np. wilgotność, czy zbyt duża suchość). Właśnie z tego powodu włosy wysokoporowate potrzebują odpowiedniego nawilżenia, co sprawi że ich kondycja będzie zadowalająca.
Osoby posiadające ten typ włosów pamiętać powinny o poniższych zasadach pielęgnacji:
- do mycia używać należy łagodnych szamponów, np. z przeznaczeniem dla niemowląt i małych dzieci, bez detergentów.
- myć należy jedynie głowę, zaś na same włosy w ich długości nakłada się odżywkę
- włosy spłukuje się letnią wodą, aby dobrze domknąć łuski skóry oraz spłukać nałożony kosmetyk.
Włosy wysokoporowate - jak pielęgnować?
Mycie głowy każdorazowo zacznij od delikatnego masażu. Nigdy nie szarp włosów, ani nie trzyj ich. Takiemu typowi włosów sprzyja delikatne postępowanie. Na koniec mycia osusz włosy ręcznikiem papierowym, zamiast używać szorstkich ręczników. Absolutnie nie zawijaj głowy w turban. Wskazane jest używanie odżywek i masek z proteinami, humekantami, naturalnymi olejkami i emolientami. Najlepiej, jeśli suszyć będziesz włosy samoistnie lub użyjesz suszarki z dyfuzorem o bardzo niskiej temperaturze. Odradza się spanie z mokrymi włosami, jeśli jednak zaistnieje taka potrzeba najlepiej związać włosy w warkocz lub kucyk.
Na co dzień związuj włosy w warkocze, koki, czy kucyki, jeśli Twoje włosy są długie. Zapobiega to plątaniu i elektryzowaniu. Koniecznie też zadbaj o regularne wizyty u fryzjera, gdzie podcinać powinno się końcówki co najmniej raz na 3 miesiące. W ten sposób wspomagasz utrzymywać swoje włosy w dobrym stanie.
Włosy wysokoporowate - oleje
Ważnym elementem pielęgnacji włosów wysokoporowatych jest ich olejowanie. Zapewnia ono elastyczność oraz miękkość. Zabieg wykonujemy godzinę przed myciem poprzez aplikację olejku na włosy - kierując się od nasady po końcówki. Idealne do tego celu są olejki z pestek owoców OMEGA-9, z orzechów, siemienia lnianego, ryżu, arganowy, z pszenicy, sezamowy, amarantusa oraz róży piżmowej.
Olejowanie włosów poprzedzić warto testowaniem konkretnych olejów i olejków. Można robić to na sucho (nakładać na suche włosy) lub na mokro (na włosy wilgotne). Najlepszy sposób to olejowanie włosów przez krótki czas - około pół godziny.
Proteiny dla włosów wysokoporowatych: wnikają one do środka włosów, dzięki czemu ubytki w łuskach są uzupełniane. W efekcie włosy są gładkie i odżywione, a na powierzchni włosa powstaje bariera ochronna.
Włosy wysokoporowate - humekanty i emolienty
Najlepsze kosmetyki do włosów wysokoporowatych to te zawierające jedwab, proteiny sojowe i mleka, keratynę oraz kolagen.
Humektanty oraz emolietny a włosy wysokoporowate: wiążą one wodę, zatrzymując ją we włosach i nawilżając je. Humektanty to gliceryna, miód, aloes, mleczan sodu, miód, kwas hialuronowy. Koniecznie jednak muszą one występować w kosmetykach wraz z emolientami, które zabezpieczają cząsteczki wody. Wśród emolientów wyróżniamy między innymi: oleje roślinne, wosk, parafinę, czy silikon.
0 Komentarze