Salon fryzjerski musi się odznaczać wręcz nieskazitelną sterylnością. Nie powinno to nikogo dziwić, z racji tego, że każda klientka ma inne włosy i inne oleje naturalne są wydzielane przez jej skórę głowy. Z tego też powodu, wykorzystywane narzędzia muszą być w pełni sterylne i odpowiednio zdezynfekowane. Brak odpowiedniej dezynfekcji zwykle wiąże się z ogromnym ryzykiem zakażenia lub nawet i rozwoju infekcji. Nic więc dziwnego, że wszystkie kobiety- czy także i mężczyźni- którzy zdecydowali się otworzyć własny salon fryzjerski, muszą zapoznać się z podstawowymi zasadami sterylizacji produktów i przedmiotów fryzjerskich, by móc zapewnić swoim klientkom najwyższy standard obsługi, a także wysokie względy bezpieczeństwa. Wobec tego jak powinno się przeprowadzać dezynfekcję w salonie fryzjerskim i jakie produkty powinny być do tego wykorzystywane?
Zasady dezynfekcji salonie fryzjerskim
Wspomniane już zostało, że salon fryzjerski musi dołożyć wszelkich starań co do tego, by zapewnić swoim klientkom najważniejsze względy bezpieczeństwa. Jak wiadomo fryzjerzy zwykle korzystają z wielu, różnorodnych urządzeń jak np. nożyczki czy brzytwy, które mają bezpośredni kontakt ze skórą twarzy, głowy czy nawet i włosami. Jak wiadomo każdy klient i każda klientka ma zupełnie inne sebum, a jej skóra głowy wydziela całkowicie inne, naturalne oleje. Dodatkowo na ostrzach będą osadzać się resztki włosów i innych bakterii, co przy ponownym kontakcie ze skórą, mogłoby doprowadzić do rozwoju infekcji i różnego rodzaju zakażeń. Główną zasadą dezynfekcji w salonie fryzjerskim jest więc to, by narzędzia sterylizować bezpośrednio po każdym kliencie. Dotyczy to nie tylko ostrzy i brzytw, ale także i maszynek do golenia czy nawet i grzebieni. Co więcej, narzędzia fryzjerskie powinny być również na bieżąco czyszczone i utrzymywane w odpowiednim poziomie higienicznym. Kolejną zasadą utrzymania sterylności w salonie fryzjerskim jest zabezpieczanie siedzisk i krzeseł na których zasiadają klienci. Odnosi się to głównie do sytuacji w której na siedzeniach fryzjerskich nie ma foli ochronnej. Wówczas po każdym kolejnym kliencie wymagane jest zdezynfekowanie powierzchni i przetarcie jej odpowiednimi środkami. Taka sama zasada obowiązuje również w przypadku suszarek hełmowych, które mają bezpośredni kontakt ze skórą głowy klienta lub klientki. W przypadku przedmiotów takich jak czepki fryzjerskie czy płachty ochronne, niezbędne jest ich wyrzucenie po każdorazowym użyciu i wykorzystanie całkiem nowych egzemplarzy, które dodatkowo powinny być otwarte przy kliencie.
Jak sterylizować sprzęt fryzjerski?
Sterylizacja sprzętu fryzjerskiego jest zależna od tego, o jakim sprzęcie mówimy. Ostrza i brzytwy to przedmioty wykonane głównie ze stali nierdzewnej. W praktyce więc oznacza to, że powinny być one sterylizowane z wykorzystaniem odpowiednio silnych preparatów, a także powinny być w nich namoczone przez odpowiednio długi czas. Kolejną kwestią jest sterylizacja grzebieni i szczotek. W tym celu również konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie preparaty do plastiku i tworzyw sztucznych. Ważne jest jednak to, by środki te były odpowiednio delikatne z uwagi na to, że plastik i tworzywa sztuczne mogą w bardzo prosty sposób zostać uszkodzone. Kolejną kwestią jest dezynfekcja siedzisk i foteli fryzjerskich. Do tego zadania najlepiej sprawdzą się środki do dezynfekcji w aerozolu lub sprayu. Wówczas wystarczy jedynie nanieść je na powierzchnie, a następne przetrzeć mokrą szmatką. W ten sposób będzie można utrzymać pełną sterylność w salonie fryzjerskim, bez obaw o rozwój infekcji i drobnoustrojów.
Jakie środki do dezynfekcji wybrać do salonu fryzjerskiego?
Środki do dezynfekcji to niezwykle szeroka kategoria produktowa, więc warto się zastanowić, co tak naprawdę jest nam w salonie potrzebne. Przede wszystkim warto zauważyć, że przyda się:
- - spray do dezynfekcji - do dezynfekowania i sterylizowania siedzisk i nie tylko;
- - koncentrat do dezynfekcji - do dezynfekowania oraz do sterylizowania narzędzie fryzjerskich, głownie tych, które wykonane zostały ze stali nierdzewnej lub innych, metalowych tworzyw.
- - płyn do dezynfekcji - on będzie z kolei odpowiedni w przypadku dezynfekowania grzebieni i szczotek, czyli tych przyborów, które wykonane zostały z tworzyw sztucznych jak np. z plastiku lub silikonu.
- - areozol do dezynfekcji - okaże się on niezastąpiony w przypadku dezynfekcji szybkiej np. bezpośrednio po danym kliencie.
Środki do dezynfekcji salonu fryzjerskiego znajdziesz w ofercie sklepu https://salonova.pl/dezynfekcja.
0 Komentarze