Mycie włosów to podstawowy element ich codziennej pielęgnacji. Dokładne oczyszczenie pasemek i skóry głowy z wszelkich zanieczyszczeń oraz resztek kosmetyków to punkt wyjścia do dalszej pielęgnacji. Tylko regularnie myte i odżywiane włosy mają szansę na to, by prezentować się wzorowo i być silne. Jednak podczas pielęgnacji kosmyków, nawet pomimo szczerych chęci, zdarza nam się popełniać błędy, które przynoszą skutek odwrotny do zamierzonego.
Chociaż mycie włosów jest czynnością podstawową i wykonywana jest nawet przez najmłodszych, jako dorośli często popełniamy podczas niego błędy, które skutkują osłabieniem włosów i pogorszeniem ich kondycji. Zobacz, co powinieneś wiedzieć na temat mycia włosów, by ten rytuał był nie tylko przyjemnością, ale także przynosił same korzyści.
Mycie włosów
Pytanie o to, jak myć włosy, może wydawać się godne kilkuletniego dziecka, które po raz pierwszy zostaje z tą czynnością sam na sam. Jednak nie ma w nim nic dziwnego ani niezrozumiałego, jeśli wziąć pod uwagę błędy popełniane przez dorosłych podczas tej czynności. Do najczęstszych z nich należy używanie kosmetyków nieprawidłowo dobranych do potrzeb i rodzaju włosów oraz skóry głowy.
Mycie włosów mydłami i żelami pod prysznic, zamiast szamponami, to jeden z grzechów głównych. Druga kwestia to stosowanie preparatów zbyt agresywnie działających: szampony dla dorosłych stosowane przez dzieci czy też pełne silikonów, obciążające delikatne i cienkie włosy. Wybierając szampon stawiamy przede wszystkim na to, by dobrze się pienił i pięknie pachniał. Tymczasem te cechy wcale nie są wyznacznikiem skuteczności produktu – wręcz przeciwnie, najlepsze szampony nie pienią się prawie wcale, a ich zapachowi bliżej do naturalnych kosmetyków, niż mocnych perfum. Im bardziej gęsty szampon, tym więcej środków myjących zawiera, a to z kolei przekładać może się na nadmierne obciążanie włosów oraz podrażnianie skóry głowy.
Zawsze należy dobierać preparat adekwatnie do potrzeb i rodzaju włosów, a także odpowiedni do wieku. Do mycia włosów należy używać letniej wody. Ani zbyt gorąca, ani za zimna, nie wpływają na kondycję włosów pozytywnie. To właśnie od tego, czym, w jaki sposób oraz jak często myjemy włosy zależy ich przygotowanie do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, a co za tym idzie – także ich kondycja.
Mycie włosów - jak często?
Podstawową kwestią, jaka nurtuje większość z nas (a zwłaszcza posiadaczy i posiadaczki długich włosów) jest to, jak często należy myć kosmyki. Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie, podając konkretne odstępy czasowe. Mycie włosów powinno następować wówczas, gdy zajdzie taka potrzeba; pobrudzą się, spocimy się mocno, kosmyki są przetłuszczone u nasady itp. Na to ma z kolei wpływ wiele czynników: miejsce przebywania na co dzień, rodzaj i miejsce wykonywanego zawodu, a także tryb życia oraz dieta. Bez wątpienia praca fizyczna, przebywanie na słońcu oraz nieodpowiednia dieta przyczyniają się do zwiększenia przetłuszczania włosów.
Jeśli Twoje włosy są tłuste z natury i zmiana trybu życia nie przyniesie żadnych efektów, codzienne mycie im nie zaszkodzi. W takim przypadku jednak istotne jest, by używać szamponów przeznaczonych do włosów przetłuszczających się. Inne będą je dodatkowo obciążać, przyspieszając produkcję sebum jeszcze bardziej. Jeśli jednak masz normalne włosy, codzienne mycie może doprowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry głowy. W tym przypadku, podobnie jak ma to miejsce jeśli chodzi o skórę twarzy, przesuszenie aktywować będzie gruczoły łojowe do produkcji nowego sebum. Jeśli chodzi więc o częstotliwość mycia kosmyków, musi być ona dopasowana do indywidualnych potrzeb.
Odpowiedni czas mycia włosów
Długość mycia włosów to kolejna istotna kwestia. Jeśli do tej pory spieniałeś szampon na głowie, po czym od razu go spłukiwałeś, popełniasz błąd – niegroźny, ale jednak błąd. Fryzjerzy i trycholodzy są zdania, że mycie pasm powinno zajmować przynajmniej pięć minut. W dodatku włosy powinno myć się dwa razy – pierwsze nałożenie szamponu i rozmasowanie go na skórze głowy oraz włosach rozpuszcza brud i kosmetyki, drugie zaś – stymuluje skórę głowy oraz cebulki włosowe, a także dostarcza włosom witamin i substancji odżywczych.
Prawidłowe mycie włosów
Pamiętaj przede wszystkim o tym, że Twoje włosy to nie pranie i nie musisz (a nawet nie powinnaś) mocno ich pocierać. Prawidłowa technika mycia włosów to ta oparta na delikatnym masażu. Pocieranie włosów i masaż głowy za pomocą paznokci, choć jest przyjemny, jest szkodliwy dla włosów. Szarpiemy je i plączemy, narażając je na uszkodzenia. Właściwe mycie kosmyków, zwłaszcza długich, powinno przypominać pranie jedwabiu – delikatny masaż i wyduszenie nadmiaru wody.
Po myciu pod żadnym pozorem nie pocieraj mokrych włosów ręcznikiem – rozpulchnione pod wpływem ciepła kosmyki niszczą się pod wpływem tarcia. Po spłukaniu szamponu i odżywki, wykręć je delikatnie, a następnie załóż specjalny turban lub owiń je ręcznikiem i pozostaw na kilka minut, by odsączyć nadmiar wody. Następnie pozostaw je rozpuszczone tak długo, aż wyschną same. Staraj się także nie rozczesywać mokrych kosmyków – lepiej poczekaj, aż wyschną. Warto także spryskać je odżywką w sprayu (nie do spłukiwania) lub nałożyć na nie odrobinę olejku odżywczego, by ułatwić rozczesywanie. Po każdym myciu nakładaj odżywkę, a 1-2 razy w tygodniu zastosuj maskę. Kilka prostych nawyków zaprocentuje pięknymi i zdrowymi włosami już w niedługim czasie!
0 Komentarze