Zima za pasem - warto do niej przygotować także włosy. Zimą nasze włosy wymagają zintensyfikowanej, przemyślanej pielęgnacji. Jak prawidłowo dobrać czapkę? Jak zapobiec elektryzowaniu się włosów? Wreszcie - co zrobić, żeby lepiej zadbać o swoją fryzurę?
Pielęgnacja włosów zimą
W zimie zmagamy się z dużymi różnicami temperatur. W domu jest ciepło, a na zewnątrz - zimno, co zmusza nas do zakładania czapek, szalików i kominów. Nasze włosy i skóra głowy znoszą ciągłe zmiany temperatur, pocieranie sztucznymi włóknami, a także... suche powietrze. Im zimniej, tym mniej wilgotno, a przesuszone włosy szybko stają się matowe i słabe.
Ponadto mróz spowalnia pracę gruczołów łojowych, które produkują mniej sebum i pozbawiają nas ochronnej, naturalnej osłony. Czy wiesz, że przy temperaturze -8 stopni Celsjusza nie produkujemy już żadnego sebum? Zimą zwężają się naczynia krwionośne, przez co włosy stają się coraz mniej odżywione i słabsze. Często obserwujemy ich wzmożone wypadanie. Brak czapki oznacza ryzyko choroby, a jej noszenie - kolejne kłopoty dla kondycji włosa. Skóra przegrzewa się, a gruczoły zaczynają pracować aż nadto intensywnie. Włosy łatwo się przetłuszczają, nierzadko pojawiają się łupież i łojotok. Wreszcie - ciągły kontakt ze sztucznymi tkaninami prowadzi do ich elektryzowania. Im bardziej zniszczone i wysuszone włosy, tym łatwiej się stroszą - i tym sposobem błędne koło się zamyka.
Pielęgnacja włosów elektryzujących się
Na szczęście istnieją metody przeciwdziałania elektryzowaniu się włosów. Przede wszystkim zadbaj o ich nawilżanie. Sięgaj po preparaty chroniące przed wysokimi temperaturami i działaniem prostownicy, lokówki czy suszarki. Unikaj agresywnego rozjaśniania, które jeszcze bardziej przesuszy Twoje włosy. Stosuj odżywki bez spłukiwania, które ochronią fryzurę przed szkodliwym wpływem zimnego, suchego powietrza.
Jeśli zapewnisz włosom podstawową pielęgnację, możesz zastosować kilka dodatkowych trików przeciwko elektryzowaniu. Na rynku dostępne są specjalne grzebienie i szczotki z naturalnego włosia, które neutralizują ładunki elektryczne na włosach - możesz zresztą zakupić spray do odzieży o takich samych właściwościach. Dodatkowo pomoże Ci lakier (rozpylany z odległości 30 cm) oraz pranie ubrań z dodatkiem płynu do zmiękczania tkanin. Jeśli Twoje włosy są już nastroszone i potrzebujesz szybko je wygładzić, przeciągnij po nich uprzednio zwilżonymi dłońmi. Woda również neutralizuje ładunki elektryczne!
Jaka czapka na zimę?
Przede wszystkim Twoja czapka nie może być za ciasna. Głowa będzie się w niej przegrzewać, a fryzura niszczyć, za to stworzysz w ten sposób idealne warunki do rozwoju łupieżu i łojotoku. Unikaj też nakryć głowy ze sztucznych włókien, które sprzyjają elektryzowaniu się włosów. Pamiętaj, że fryzura nie kończy się tuż przy czaszce - długie włosy najlepiej zawiń w kok i umieść wewnątrz modnej, dużej czapki.
A zatem - jakie modele wybierać?
- przewiewne - żeby skóra głowy i włosy mogły oddychać,
- wykonane z miękkiej, naturalnej wełny albo bawełny,
- stosunkowo luźne (niezbyt obcisłe) - włosy nie będą wtedy oklapnięte.
Pielęgnacja włosów zimą
Co możesz zrobić dla włosów oprócz zakładania odpowiedniej czapki?
1. Nie rozpuszczaj włosów wychodząc na dwór - będą ocierać się o płaszcz, łatwo się plątać i elektryzować.
2. Mechaniczne uszkodzenia powoduje również wiązanie włosów ciasnymi gumkami z metalowymi elementami.
3. Przed wyjściem z domu dokładnie wysusz głowę - wilgotne włosy zamrożą się, a przez to łatwiej zniszczą i połamią. Jeśli nie masz czasu na suszenie naturalne, skorzystaj z chłodnego nawiewu i urządzenia z jonizacją. Gorący strumień powietrza pozostaw tylko na kryzysowe sytuacje.
4. Dbaj o końcówki! Silikony pomogą Ci zabezpieczyć włosy ochronną, nieprzepuszczalną powłoką. Sięgaj po oleje, masła i specjalne preparaty do końcówek. Żeby oczyścić włosy ze zbytku silikonów, przynajmniej raz w tygodniu zastosuj mocniejszy szampon.
5. Regularnie podcinaj włosy. Idealna fryzura na zimę powinna być niewymagająca i łatwa do rozczesywania.
6. Stosuj delikatne szampony o działaniu nawilżającym. Unikaj preparatów przesuszających, np. do włosów przetłuszczających się.
7. Myj włosy letnią, a spłukuj chłodną wodą - ta gorąca otwiera łuski włosa, a nam zależy na ich zamknięciu.
8. Zadbaj o zbilansowaną dietę. Wystrzegaj się niedoborów witaminy A, C, cynku i żelaza. Prowadzą one do wypadania, osłabiania, łamania i rozdwajania się włosów, a także do pojawiania się łupieżu. Koniecznie uzupełniaj cenne minerały i witaminy. Spożywaj ryby morskie oraz produkty bogate w witaminy A, E i selen.
9. Nawilżaj powietrze. Kaloryfery ogromnie je wysuszają, dlatego zainwestuj w nawilżacze elektryczne lub zawieszane pojemniki na wodę. Równie dobrze sprawdzi się zwykły mokry ręcznik - ważne, żeby w pomieszczeniach nie było zbyt sucho.
10. Nawilżaj włosy! Stosuj olejowanie, szampony i odżywki nawilżające, a także maski bogate w emolienty (oleje roślinne, kwasy tłuszczowe, masła roślinne, alkohole tłuszczowe). Pamiętaj, że nawilżenie jest kluczowe dla dobrej kondycji włosa - zwłaszcza zimową porą!
0 Komentarze