• Witaj w świecie fryzjerów, stylistów i barberów
img

Jak chronić i wzmocnić swoje włosy? Sprawdź, co szkodzi Twoim kosmykom i jak przywrócić im blask oraz zdrowie!

jak chronić włosyjak chronić wzmocnić włosyKażdy z nas marzy o tym, by mieć piękne włosy: długie, lśniące, sprężyste i zdyscyplinowane. Dbamy o nie – każdy w taki sposób, jaki uważa za najlepszy. Mycie, nakładanie odżywek, łykanie suplementów diety, a także różne zabiegi fryzjerskie – jesteśmy zdeterminowani do tego, by czupryny zazdrościli nam wszyscy dookoła.

Jednak mimo największych starań, Twoim pasemkom brakuje jeszcze wiele do ideału? Są matowe, puszą się, końcówki są rozdwojone, a pasma od nasady przetłuszczają się, mimo suchych końcówek? Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź może być bliżej, niż się spodziewasz. Sprawdź podstawowe błędy, jakie popełniamy podczas pielęgnacji włosów i zobacz, co powinno się im dostarczać.

Grzechy główne względem włosów

Zwykle wówczas, gdy kondycja naszych włosów pogarsza się, obawiamy się tego, że stan ten może mieć związek z jakąś chorobą. Wypadające, matowe i łamliwe kosmyki mogą faktycznie być sygnałem ostrzegawczym świadczącym o tym, że z organizmem dzieje się coś złego, jednak wcale nie musi. Od tego, w jaki sposób dbamy o włosy na co dzień, w największej mierze zależy ich kondycja. Pod pojęciem pielęgnacji kryje się zarówno używanie kosmetyków ochronnych i pielęgnacyjnych, jak również dieta i tryb życia, jaki prowadzimy. Czym szkodzimy swoim kosmykom w największym stopniu?

Pielęgnacja włosów - kosmetyki

prawidłowe mycie włosówPierwszą oraz najważniejszą zasadą dotyczącą dbania o włosy, jest unikanie używania zbyt agresywnych oraz nie przeznaczonych do pielęgnacji włosów środków myjących. Mydła oraz żele pod prysznic lub do mycia rąk to jedni z największych wrogów zdrowych włosów. Działają zbyt mocno, nie zawierając odpowiednich dla włosów składników odżywczych, a w dodatku mogą podrażniać skórę głowy. Dodatkowy grzechem jest mycie włosów przy użyciu zbyt gorącej wody – rozpulchnia ona cebulki włosów. Jeśli w dodatku włosy po umyciu trzesz ręcznikiem by je osuszyć, wiedz, że podążasz bardzo złą drogą. Włosy zawsze należy myć wyłącznie szamponami przeznaczonymi do konkretnego ich rodzaju, a także używać letniej wody. Nigdy nie pocieraj mokrych włosów ręcznikiem, ponieważ bardzo je uszkadzasz. Odsącz z włosów nadmiar wody, a następnie owiń je ręcznikiem lub specjalnym turbanem na kilka minut. Pozwól im także wyschnąć naturalnie, a dopiero gdy będą suche, delikatnie rozczesz. Jeśli Twoje włosy plączą się, do czesania używaj odżywki w sprayu, która ułatwi ich rozdzielenie, bez wyrywania i łamania ich. Równie negatywnie na kondycję włosów wpływają zabiegi fryzjerskie mocno ingerujące w strukturę włosa. Jeśli ostatnio towarzyszył Ci silny stres, pogorszenie się kondycji włosów może być jego wynikiem

Pielęgnacja włosów krok po kroku 

suszenie włosów jonizacjaJeśli musisz wysuszyć włosy suszarką, ustaw mniejszą moc bądź użyj zimnego nawiewu. Podobnie destrukcyjnie działa częste używanie prostownicy na wysokich temperaturach..

Pamiętaj, że równie ważna, co pielęgnacja z zewnątrz, jest także odpowiednia dieta. Jeśli więc odchudzasz się dość radykalnie, Twoje włosy na pewno na tym ucierpią. By mieć piękne włosy, unikaj także bezpośredniego eksponowania ich na promienie słoneczne lub mróz.

Chcąc mieć zdrowe kosmyki, pamiętaj o dopasowaniu częstotliwości mycia oraz środków myjących do potrzeb włosów. Unikaj codziennego mycia – najlepiej kosmyki myć co 2-3 dni (chyba, że się przetłuszczają).

Staraj się ograniczać używanie prostownicy i suszarki, a jeśli już musisz po nie sięgnąć, koniecznie zabezpieczaj pasma preparatami chroniącymi przed wysoką temperaturą.

ochrona włosów przed słońcemChroń czuprynę przed słońcem i mrozem – nigdy nie wychodź na zewnątrz z mokrymi włosami. W obu przypadkach skończy się to prędzej czy później pogorszeniem kondycji włosów.

Unikaj mocnego upinania włosów gumkami – wybieraj spinki lub luźne fryzurki, zmieniając miejsce wiązania co jakiś czas,by nie zniszczyć włosów w jednym miejscu.

Unikaj tapirowania włosów oraz nadmiernego obciążania ich kosmetykami do stylizacji, a w szczególności lakierem, który zawiera alkohol.

Postaraj się wzmocnić włosy używając odpowiednich dla ich rodzaju oraz kondycji płukanek i wcierek. Po każdym myciu nakładaj odżywkę, a 1-2 razy w tygodniu maskę.

Regularnie podcinaj końcówki – jednak nigdy nożyczkami innymi, niż fryzjerskie. Muszą być one ostre i precyzyjne, w innym przypadku będą niszczyć włosy.

Pielęgnacja włosów olejami 

Wybierając preparaty do pielęgnacji włosów, zwracaj uwagę na to, by zawierały cenne dla nich substancje. Należą do nich bez wątpienia: żeń- szeń (zapobiega wypadaniu włosów), witamina A i E, oleje: awokado, jojoba, makadamia oraz z wiesiołka, lecytyna, jedwab, krzem organiczny, drożdże, biotyna oraz prowitamina B5. Cenne są także aloes i ceramidy, a także filtry UV.

Pielęgnacja włosów naturalnymi sposobami 

piękne włosy pomagają także zioła. Ich drogocenna moc może być wykorzystana w postaci naparu, spożywanego regularnie, ale także w postaci wcierek we włosy. Do najbardziej popularnych ziół, wpływających pozytywnie na stan włosów, należą bez wątpienia: pokrzywa, szałwia, łopian oraz skrzyp polny. Pokrzywa wpływa korzystnie na porost włosów, tonizując skórę głowy i nawilżając ją. Szałwia stymuluje włosy, zapobiega podrażnieniom skóry głowy, a także odżywia cebulki włosów. Łopian skutecznie hamuje wypadanie włosów, zaś skrzyp polny to prawdziwy skarb: wzmacnia pasma, regeneruje i odżywia, a także pobudza włosy do wzrostu. Jeśli chcesz więc mieć piękne i zadbane włosy, musisz przestrzegać najważniejszych zasad ich pielęgnacji, a także dostarczać im cennych składników zarówno z zewnątrz, jak i od środka.

Zobacz również