Nowoczesne techniki farbowania pozwalają kobietom na częstą zabawę kolorem - od subtelnego poprawiania natury po tworzenie odważnych fryzur we wszystkich kolorach tęczy. Jakie są najpopularniejsze techniki farbowania? Na co zwrócić uwagę przy wyborze farby do włosów? Wreszcie - czy warto przeprowadzać koloryzację samodzielnie i jak poprawnie zadbać o swoją nową fryzurę?
Farbowanie włosów
Najpopularniejsza i najprostsza możliwa metoda. Pomaga przywrócić kolor włosom siwym oraz odświeżyć fryzurę kobietom, które po prostu mają ochotę na zmiany. Klientki często decydują się na koloryzację ton w ton, która subtelnie pogłębia naturalny odcień włosa i wzbogaca fryzurę o ciepłe refleksy. Na rynku dostępnych jest wiele farb, dzięki którym można wykonać klasyczne farbowanie w domu, oczywiście ze świadomością pewnego ryzyka.
Farbowanie włosów - ombre
Jedna z najmodniejszych technik farbowania, czyli koloryzacja tonowa. Polega na stopniowym rozjaśnianiu - włosy powinny być jaśniejsze na końcach, a ciemniejsze u nasady. Żeby wykonać ją samodzielnie, wystarczy nakładać na odrosty coraz ciemniejszą farbę w około 6-tygodniowych odstępach.
Farbowanie włosów - sombre
Łagodniejsza, subtelniejsza i bardziej naturalna wersja ombre. Pasemka wyglądają jak muśnięte słońcem i nie wymagają tak częstych poprawek. Rozjaśnianie można wykonać na kilku wybranych pasemkach (żeby przejście koloru było niezauważalne, jaśniejsze pasma mogą sięgać znacznie wyżej, niż tylko do końcówek). Metoda dobra zarówno dla brunetek, jak i blondynek.
Farbowanie włosów - baleyage
Trwała koloryzacja, która ma dodać włosom blasku i objętości. Polega na rozświetleniu pasemek farbą zbliżoną do naturalnego koloru włosów. Pasemka muszą być delikatne i cienkie, a nie grube i w wyraźnie innym kolorze. Baleyage wykonuje się zazwyczaj na blondynkach.
Farbowanie włosów - sunlight
Technika podobna do baleyage’u, ale przeznaczona dla właścicielek ciemnych włosów. Rozjaśnianie ich partiami nadaje im głębi - jaśniejszy kolor wędruje jedynie na niektóre pasemka, brzegi i końcówki włosów.
Koloryzacja włosów ecaille
Pasemka wykonane złotym/miodowym blondem, kasztanem, czekoladą lub innym kolorem, który będzie idealnie dopasowanym ciepłym tonem dla danej cery.
Fabowanie włosów flamboyage
Polega na perfekcyjnym doborze odcieni farb i ich specyficznym nałożeniu. Zamiast wydzielania pojedynczych pasemek stosuje się taśmy, do których przyczepiają się poszczególne kosmyki. W efekcie uzyskiwana jest wielowymiarowa, wyrafinowana fryzura w głębokim kolorze.
Fabowanie włosów piksele
Metoda opierająca się na farbowaniu włosów wydzielonymi sekcjami. W ten sposób kolorowa, geometryczna fryzura przywodzi na myśl piksele z klasycznych gier komputerowych.
Farbowanie włosów farbą
Zanim zmienisz kolor włosów, zastanów się, na jak trwałym efekcie Ci zależy. Koloryzacja nietrwała wymaga użycia preparatów, które zostawią na włosach wyłącznie delikatne refleksy - kolor zniknie już po 6-8 myciach głowy. Tzw. preparaty półtrwałe dadzą wyraźniejszy efekt, który utrzyma się blisko 6-7 tygodni. Żeby wykonać koloryzację trwałą, należy sięgnąć po farby, które przenikną aż do środka włosa. Dostępne są one zarówno w wersji z amoniakiem, jak i bez amoniaku.
Jak dopasować kolor do swojej urody?
Zwróć uwagę na karnację, oczy oraz oprawę twarzy (brwi). W przypadku koloryzacji nietrwałej możesz dobrać farbę nawet do stroju czy konkretnej okazji. Warto przyłożyć próbkę pasemka do twarzy i upewnić się, do jakich kolorów włosów zaleca się użycie danej farby. Modne odcienie to nie tylko kasztanowy brąz, lodowy blond, miodowa platyna czy popielata czerń. Coraz więcej kobiet decyduje się na ciemne odcienie szarości, pastele czy koloryzację sombre.
Farbowanie włosów w domu
Decydując się na samodzielną koloryzację oszczędzasz czas i pieniądze, ale ryzykujesz niepewny efekt końcowy. Żeby uniknąć rozczarowań, podejdź do sprawy z umiarem i zastosuj się do podstawowych zasad. Przede wszystkim wybieraj odcienie odległe najwyżej o kilka tonów od Twojego naturalnego koloru. Radykalne eksperymenty kończą się zazwyczaj uzyskaniem zupełnie nieoczekiwanych odcieni, zwłaszcza jeśli chodzi o siwe włosy. Zanim nałożysz farbę, przeprowadź test alergiczny, dokładnie przeczytaj ulotkę (każdorazowo!) i ustaw minutnik, żeby nie przekroczyć zalecanego czasu koloryzacji. Jeśli masz długie włosy, kup na wszelki wypadek dwa opakowania, żeby nie zabrakło Ci farby podczas koloryzacji.
Zachowuj podane proporcje przy mieszaniu bazy z oksydantem - mieszanka nie może być ani za wodnista, ani za gęsta. Nałóż preparat od razu po zmieszaniu, w przeciwnym razie składniki zbyt szybko się utlenią. Przyciemniając włosy przyłóż ogromną wagę do równomiernego rozmieszczenia preparatu na włosach - w ten sposób unikniesz nieestetycznych plam. Chcesz przyciemnić kolor rozjaśnianych wcześniej włosów? Zacznij od nałożenia farby na końcówki i środek, a dopiero potem na odrosty.
Jak dbać o farbowane włosy?
Zanim umyjesz włosy, dokładnie je rozczesz. Myj skórę głowy w letniej wodzie, a spłukuj w jeszcze chłodniejszej. Stosuj delikatne szampony bez parabenów i SLS. Umyte włosy osuszaj ręcznikiem (ale nie pocieraj!) i ostrożnie rozczesuj, najlepiej szerokim grzebieniem lub profesjonalną szczotką. Nie przegrzewaj włosów suszarką i susz je wyłącznie od nasady w stronę końcówek. 1-3 razy w tygodniu stosuj maski lub inne środki do intensywnej regeneracji włosów. Nie zapominaj o codziennym szczotkowaniu i o odpowiednio zbilansowanej diecie! Spożywaj produkty bogate w białko i zdrowe tłuszcze, a także siarkę, cynk, magnez i miedź.
0 Komentarze