Podczas golenia brzytwą o połowie sukcesu można mówić w kontekście właściwego nawilżania zarostu i skóry. W 45% sukces ten jest uzależniony jednak od tego, na wybór jakiej brzytwy się zdecydujemy. Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak wybrać tą, którą będziemy się posługiwali po raz pierwszy.
Brzytwa do golenia
Już podczas czytania opisów brzytew w specjalistycznych sklepach, można napotkać na charakterystyki, które mogą przesądzać o decyzji dotyczącej zakupu konkretnego rozwiązania. Najczęściej mówi się w tym kontekście o rozmiarze brzytwy, jej wklęsłości, kształcie czoła brzytwy oraz o materiale, z jakiego jest zbudowana jej rączka. Warto też zapoznać się ze stosowaną przez sprzedawców terminologią, ułatwi ona bowiem zrozumienie języka, jakim opisuje się wady i zalety poszczególnych rozwiązań.
Co do zasady, ostrza brzytew mogą być wykonane ze stali węglowej i nierdzewnej, w sprzedaży mamy jednak do czynienia z rozwiązaniami, które wykorzystano ze stali damasceńskiej. Każdy z tych rodzajów ma przy tym charakterystyczne dla siebie cechy.
Brzytwa do golenia stal węglowa
Gdy ostrze jest wykonane ze stali węglowej, jego naostrzenie nie powinno stanowić dla nas problemu. Niestety, ostrze takie charakteryzuje się również tym, że w większym stopniu jest podatne zarówno na rdzę, jak i na oksydację. Dbanie o nie wymaga wycierania go ściereczką nawet po przypadkowym zetknięciu z naszymi palcami, jest to bowiem najlepsza ochrona przed przebarwieniami.
Brzytwa do golenia stal nierdzewna
Stali nierdzewnej nie ostrzy się już z tak dużą łatwością, a i samo ostrze nie dorównuje temu, które wykonano ze stali węglowej. Jego codzienne utrzymanie nie wymaga jednak skomplikowanych zabiegów, co podoba się zwłaszcza niedoświadczonym użytkownikom.
Brzytwa do golenia stal damasceńska
Z kolei stal damasceńska zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że jest bardzo twarda, a przez to trudna w obróbce. Posiada jednak niekwestionowane zalety, może bowiem bardzo długo cieszyć nas swoją ostrością. Niestety, zaliczana jest do rozwiązań dość drogich, co jest związane ze skomplikowanym procesem jej produkcji.
Brzytwa do golenia - rączka
Kształty raczki brzytwy potrafią być zróżnicowane, monolitu nie stanowią przy tym jej materiały oraz kolory. Największą popularnością cieszą się raczki wykonane z tworzyw sztucznych, one też są rozwiązaniami najtańszymi. Innymi materiałami, które mogą być wykorzystywane w procesie produkcyjnym są: drewna egzotyczne, kość bawola, kość słoniowa, a nawet prawdziwa masa perłowa. Brzytwy, które możemy spotkać w zakładach fryzjerskich, najczęściej posiadają rączki stalowe, można je bowiem z łatwością sterylizować.
Sama rączka jest zresztą opisywana jako ten element brzytwy, który ma przede wszystkim wartość estetyczną. Nie ma większego znaczenia podczas golenia, choć kupując brzytwę na lata, warto zadbać również o jej jakość.
Brzytwa do golenia - ostrze
Szerokość ostrza jest mierzona począwszy od grzbietu, aż do jego krawędzi. Najbardziej popularne są przy tym rozwiązania o szerokości 5/8 oraz 6/8.
Jeśli zdecydujemy się na dość szerokie ostrze, zyskamy szansę na zebranie większej ilości piany, a jednocześnie nie będziemy musieli jej często wycierać. Niestety, ostrze takie ma również swoje wady, trudno mówić bowiem o tym, że będzie poręczne podczas golenia miejsc, do których nie jest łatwo się dostać. Jest ono też dość ciężkie, co nie ułatwia golenia zwłaszcza w przypadku dość twardego zarostu.
Charakterystyka czoła brzytwy
Mówiąc o czole brzytwy mamy na myśli końcówkę ostrza, możemy przy tym spotkać się z wieloma jego kształtami. Z historycznego punktu widzenia kształt czoła brzytwy wcale nie był uwarunkowany jej przeznaczeniem, wpływ na niego bowiem miało przede wszystkim to, z jakiego kraju pochodziło omawiane narzędzie. Dziś warto sugerować się przede wszystkim własnym komfortem.
Za uniwersalne uznaje się czoło półokrągłe oraz okrągłe, właśnie takie są więc polecane osobom początkującym. Z kolei czoło kwadratowe i haczykowate jest idealne, gdy chcemy wymodelować kontury zarostu. Nie warto też wierzyć osobom przekonującym nas, że dwa ostatnie typy czół w większym stopniu narażają swoich użytkowników na skaleczenie.
Jakie znaczenie ma wklęsłość brzytwy?
Wklęsłość brzytwy jest najczęściej oznaczana poprzez tak zwany system czwartych, przy czym 4/4 to jeden szlif (a więc brzytwa całkowicie wydrążona). Niemal wszystkie rozwiązania nowoczesne mają wklęsłość 4/4, co sprawia, że są lżejsze i szybsze na etapie ostrzenia.
Przyjmuje się, że wklęsłość nie ma dużego znaczenia zwłaszcza, jeśli mówimy o początkującym użytkowniku, jeśli bowiem brzytwa jest dobrze naostrzona, nie ma takiego zarostu, z którym nie mogłaby sobie poradzić.
Jaka brzytwa do golenia?
Chcąc wybrać mądrze pierwszą brzytwę należy skoncentrować się przede wszystkim na szerokości ostrza, jeśli bowiem będzie ono dopasowane do naszych potrzeb, brzytwa nie okaże się ani zbyt ciężka, ani za lekka, będzie dobrze zbierać pianę i okaże się poręczna, gdy przystąpimy do golenia miejsc trudno dostępnych. Zawsze warto też zwrócić uwagę na dobre pochodzenie brzytew.
0 Komentarze