Na przestrzeni wieków nasze spojrzenie na męską brodę zmieniało się w zależności od obowiązujących akurat trendów. Bywały czasy, w których posiadanie bujnej brody było bardzo modne. Przez wiele wieków z kolei męski zarost - z wyjątkiem wąsów - nie był zbyt ceniony przez innych. Dziś, w świecie bardzo zróżnicowanych trendów mamy szeroki wybór jeśli chodzi o to, jak chcemy wyglądać. Niemniej jednak od kilku lat bujna, męska broda zdecydowanie wraca do łask. Idealnie komponuje się z wieloma fryzurami oraz stylami w ubiorze.
Problemem na wielu mężczyzn jest jednak wyhodowanie takiej brody. W przypadku niektórych ludzi jest to naturalne. Niektórzy od młodości cieszą się bujnym zarostem, który niekiedy staje się dla nich wręcz utrapieniem. Inni z kolei, pomimo starań, nie są w stanie uzyskać zadowalających efektów. Zarost może rosnąć bardzo powoli, a ponadto być rzadki - taka broda nie prezentuje się zbyt okazale. Można jednak na wiele sposobów stymulować szybszy wzrost brody i postarać się o bardziej zadowalające efekty.
Co wpływa na porost brody?
Osoby zastanawiające się jak przyśpieszyć porost brody mogą napotkać w internecie na wiele nieprawdziwych mitów, choć część informacji jest oczywiście prawdziwa.
Szybkość wzrostu oraz gęstość brody jest kwestią czysto indywidualną, uzależnioną od szeregu czynników. W największym stopniu jest to niestety uwarunkowane genetycznie. Nasze ciało jest zaprogramowane w taki sposób jak u przodków. Jeśli zatem ojciec czy dziadek danej osoby nie posiadają zbyt bujnego zarostu, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że potomek również nie wyhoduje zbyt gęstej brody.
Na porost brody wpływają także określone substancje. Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, nie jest to testosteron, a syntezowany z niego dihydrotestosteron.
Zadbaj o dobrą dietę
Poprawne funkcjonowanie właściwie wszystkich elementów naszego organizmu jest uzależnione od tego, w jaki sposób się odżywiamy. Nasze codzienne nawyki żywieniowe mają ogromny wpływ również na porost brody.
Istotne dla zdrowia włosów i brody są witaminy. Przykładowo witamina C wzmacnia nasze włosy i przyśpiesza ich wzrost. Znajdziemy ją w wielu owocach i warzywach, takich jak pomidory, pietruszka czy owoce cytrusowe.
- Witamina E doskonale dba o skórę głowy. Jej źródłem są liczne warzywa oraz ryby.
- Witaminy z grupy B hamują wypadanie włosów i wspomagają ich wzrost. Warto szukać jej w zielonych warzywach.
- Kwasy tłuszczowe omega - 3 są niezwykle cenne dla naszej skóry oraz włosów. Znajdziemy je w niektórych olejach oraz rybach.
Oczywiście, zdrowa dieta nie polega tylko na spożywaniu dobrych składników, ale również całkowitym odstawieniu tych złych. Dla zdrowia własnej brody należy zapomnieć o niezdrowych przekąskach i słodyczach. na nasze włosy katastrofalnie wpływa również palenie papierosów.
Suplementy i odżywki
Na rynku znajdziemy mnóstwo produktów, które reklamowane są jako wspomagające porost brody. Nie należy oczywiście ślepo wierzyć każdej reklamie, ale dobre produkty tego typu faktycznie są przydatne.
Jeśli chodzi o suplementy diety, można zdecydować się na dodatkowe przyjmowanie witamin. Warto jednak pamiętać, że takie składniki odżywcze powinny pochodzić przede wszystkim z pokarmu - suplementy są dobre wyłącznie w celu uzupełniania ewentualnych niedoborów w diecie.
Bardzo przydatne są również specjalne odżywki i szampony do brody. O bujny zarost trzeba dbać tak samo, jak o gęste włosy. Właściwa higiena i wzmacnianie brody kosmetykami mogą tu zdziałać cuda. Trzeba jednak wybrać produkty odpowiednie dla swojego rodzaju skóry oraz włosów.
0 Komentarze