• Witaj w świecie fryzjerów, stylistów i barberów
img

Techniki golenia się brzytwą

golenie brzytwąGolenie się brzytwą od dziesięcioleci jest uważane za jedną z tych czynności, która jednoznacznie kojarzy się zarówno z męskością, jak i z elegancją. I choć przez pewien czas wiedza na temat technik golenia się z użyciem tego narzędzia była dostępna jedynie nielicznym, dziś wiele zmienia się w tej kwestii. Pytanie o to, jak golić się brzytwą, jest zadawane przez tysiące mężczyzn w różnym wieku zainteresowanych posiadaniem tej umiejętność.

Ponieważ jednak nagromadziło się wokół niej wiele mitów, nie brakuje mężczyzn, którzy zainteresowani goleniem się brzytwą nie podejmują nawet pierwszego kroku związanego z nabyciem tej umiejętności w obawie przed niepowodzeniem. Niesłusznie, techniki golenia się brzytwą można bowiem opanować relatywnie szybko.

Jak się golić brzytwą? 

Nawilżenie

nauka golenia brzytwąPierwszym krokiem podczas golenia się z wykorzystaniem brzytwy jest nawilżenie twarzy wodą bez późniejszego jej wycierania. Wiele poradników wspomina również o lepszych efektach golenia w sytuacji, w której czynność ta jest wykonywana po kąpieli albo prysznicu. Nawilżanie jest zresztą na tyle ważne, że na jego lekceważenie nie pozwalają sobie nawet profesjonaliści.

Przygotowanie brzytwy

Oczywiście, przygotowania obejmują nie tylko skórę twarzy, ale i samą brzytwę. Najlepiej odpowiednio wcześniej zdecydować się na szlifowanie jej na pasku, w czasie szlifowania woda skutecznie zmiękcza bowiem pojawiający się na twarzy zarost, co sprawia, że jego usuwanie staje się zdecydowanie mniej problematycznie. Gdy czynność ta jest już wykonana zaleca się ponowne nawilżenie twarzy, tym razem jednak dobrze jest sięgnąć albo po olejek przed goleniem, albo po inny kosmetyk, którego zadaniem jest nawilżenie skóry przed goleniem.

Mydło do golenia

mydło do goleniaPrzystępując do samego golenia należy sięgać po mydło do golenia dodając do niego nieco wody, aby lepiej się pieniło. Potem możemy już sięgnąć po miseczkę lub tygielek (w zależności od tego, w jakie naczynie się zaopatrzyliśmy) i wytworzyć w nim pianę. Ta powinna być wilgotna, wskazane jest przy tym, aby dość dobrze trzymała się na twarzy. Warto zadbać tez o to, aby zgromadziło się jej na tyle dużo, że dwukrotne nałożenie jej na twarz nie będzie dla nas problemem. Gdy piana jest gotowa można już sięgnąć po pędzel, a następnie nakładać ja na twarz. Najbardziej efektywne okazują się w tym kontekście ruchy okrężne. Potem pozostaje nam już tylko nawilżyć brzytwę i możemy zacząć golenie pamiętając o tym, że golenie powinno angażować obie ręce w zależności od tego, która strona twarzy znajduje się w danym momencie w centrum naszego zainteresowania.

Golenie brzytwą

O etapach golenia napisano wiele i każdy punkt ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, warto jednak przyjąć, że pierwszy etap powinien odbywać się zgodnie z tym kierunkiem, w jakim rosną włosy. Tu przydaje się znajomość szeroko rozumianej topografii, choć bowiem istnieją ogólne zalecenia w tym kontekście, nie można zapominać o tym, że u każdego mężczyzny zarost układa się nieco inaczej. Po wykonaniu golenia „z włosem:” wskazane jest ponowne nałożenie piany oraz powtórzenie golenia, tym razem jednak „pod włos”.

Odpowiedni kąt nachylenia

W tym miejscu warto poczynić pewną uwagę związaną z kwestiami technicznymi, przyjmuje się bowiem, że ostrze powinno zostać przyłożone do twarzy tak, aby tworzyło kąt trzydziestu stopni. Jeśli będzie on zbyt mały albo zbyt duży, golenie może się okazać zdecydowanie bardziej skomplikowane. Co więcej, może to prowadzić do zacięć, których z pewnością wolelibyśmy unikać.

Baczki na start

fotel dla barbera

Golenie brzytwą dobrze jest rozpocząć od baczków. W tym celu lewą ręką powinniśmy dość mocno naciągnąć skórę przy baczku, prawą zaś golić twarz stopniowo przesuwając brzytwę ku dołowi. Po baczkach przechodzimy do policzka, tego odcinka szyi, który znajduje się pod policzkiem, brody, a w na ostatnim etapie – do wąsów. Podczas całego zabiegu duże znaczenie ma mocne napięcie skóry. Z czasem każdy mężczyzna wypracowuje sobie własną technikę, przyjmuje się jednak, że na płaskich powierzchniach skóra powinna być napinana z wykorzystaniem dwóch palców, gdy zaś mamy do czynienia z miejscami zaokrąglonymi (tu dobrym przykładem jest broda), golenie powinno odbywać się z przesunięciem skóry na bardziej płaską powierzchnię. Sama brzytwa powinna być przy tym przesuwana prostopadle w dół, a nie wzdłuż, co jest błędem popełnianym stosunkowo często.

Łagodny finisz

Już po zakończeniu drugiego etapu golenia warto zwilżyć twarz zimną wodą, a dopiero potem zastosować balsam lub wodę po goleniu – w zależności od własnych preferencji. Jeśli podczas golenia brzytwą pojawiły się niewielkie zacięcia lub doszło do drobnego krwawienia, dobrym rozwiązaniem jest sztyft antyseptyczny stosowany zamiennie z coraz popularniejszymi kostkami ałunu. Nigdy nie wolno też zaniedbywać samej brzytwy. Ta po zakończonym zabiegu musi być nie tylko wypłukana w letniej wodzie, ale również starannie wytarta z użyciem miękkiej ściereczki lub ręcznika. W łazience zazwyczaj mamy do czynienia z dużą wilgotnością, eksperci uważają więc, że wcale nie jest to miejsce, które sprawdza się najlepiej wówczas, gdy chcemy trzymać w nim brzytwę.

Zobacz również