Trudno dziś wyobrazić sobie kompleksowe dbanie o swój wygląd, bez usług specjalistów, którzy nam w tym pomagają. Każda część ciała wymaga innego rodzaju pielęgnacji, przy użyciu odpowiednich akcesoriów oraz kosmetyków. Dziś nie tylko panie, ale także coraz więcej panów (w różnym wieku oraz o różnorodnych funkcjach w społeczeństwie) przywiązuje coraz więcej uwagi do swojego wyglądu. Mowa w tym przypadku nie tylko o stylu ubierania, ale przede wszystkim o pielęgnacji ciała i włosów.
Dziś nie sposób nie odwiedzać od czasu do czasu fryzjera, kosmetyczki, salonu masażu czy też studia pielęgnacji i stylizacji paznokci. Warto wiedzieć, jakie są najpopularniejsze narzędzia, które są niezbędne dla pracy wykonywanej przez każdego z tych specjalistów. Tym razem czas na fryzjerów i ich znany od dziesiątek, jeśli nie setek lat oręż, jakim jest brzytwa.
Brzytwa fryzjerska
Choć współczesny fryzjer kojarzy się dziś nieodłącznie z nożyczkami, elektryczną maszynką do golenia oraz suszarką i prostownicą, to narzędzie, jakie towarzyszyło fachowcom w tym zawodzie od zawsze i jest z powodzeniem używane po dziś dzień, jest niezmiennie brzytwa. To nadal jeden nie tylko z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych, ale także podstawowych narzędzi fryzjera. Kojarzone są one głównie z mężczyznami oraz usługami golenia ich. Dawniej rzeczywiście tak było, a mało który mężczyzna podcinał swój zarost w domowych warunkach. Każdorazowe wyjście do fryzjera, który dbał o brodę i wąsy, było niczym małe święto. Wydawać się może, że dziś – w dobie elektroniki i doskonale rozwiniętej technologii – miejsce brzytew jest w pudełku na strychu. Po co komu przestarzała technologia, skoro do wyboru mamy mnóstwo nowoczesnych i precyzyjnych urządzeń?
W większości przypadków faktycznie tak jest i panowie zamiast udawać się do fryzjera, podcinają i pielęgnują swój zarost w domowych warunkach. Nie oznacza to jednak wcale końca ery brzytwy i konieczności zepchnięcia jej do lamusa. Dziś niemal każdy zakład fryzjerski, cieszący się opinią profesjonalnego lub do takiego miana pretendujący, ma na swoim stanie eleganckie i solidne brzytwy, które są w czynnym użyciu. Do ich głównych zadań należy niezmiennie dbałość o męski zarost, ale jest także niezastąpione przy układaniu nieskazitelnej fryzury. Faktem jest także, że w domowych warunkach brzytwy nie używa już prawie nikt, poza pasjonatami i kolekcjonerami. Prawdą jest również to, że operowanie nią nie należy wcale do najłatwiejszych zadań, dlatego pielęgnację włosów i zarostu najlepiej pozostawić dla fachowców z powołaniem. Jeśli fryzjer ma fach w ręku i brzytwa jest jej przedłużeniem, z salonu wyjdziesz z idealnie ułożoną i wypielęgnowaną fryzurą. Warunkiem jest jednak profesjonalna brzytwa doskonałej jakości.
Brzytwa fryzjerska - budowa
Wygląd oraz materiały, z jakich brzytwa jest wykonana, to oczywiście bardzo ważne kwestie. Absolutnie najważniejszą jest funkcjonalność tego przyrządu. Jeśli chcemy cieszyć się długim czasem użytkowania brzytwy, a także doskonałymi efektami cięcia, trzeba postawić na model taki, który posiada zestaw do szybkiej zmiany noży. Jest to funkcja niezwykle przydatna i w znacznym stopniu ułatwiająca operowanie brzytwą. Wybór stali, z jakiej wykonany jest uchwyt, zależy od preferencji. Zdecydować możemy się na uchwyt aluminiowy bądź ze stali nierdzewnej. Najważniejsze, by brzytwa leżała doskonale w dłoni, a jej kształt był ergonomiczny. Decydując się na zakup brzytwy z założeniem używania jej przez długi czas, warto postawić od razu na profesjonalny sprzęt. Tylko on bowiem zagwarantuje, że przez lata używania nic się z nim nie stanie, a jakość nie będzie odbiegała od tej początkowej. Zazwyczaj brzytwy z wyższej półki sprzedawane są w zestawie z wymiennymi nożami.
Brzytwa fryzjerska - zastosowanie
Choć brzytwa jednoznacznie kojarzy się z narzędziem do pielęgnacji i podcinania brody, nie należy zapomnieć o tym, że jej przeznaczeniem są również włosy. Profesjonalne narzędzie w rękach specjalisty to przepis na doskonałą fryzurę na długi czas. Posiadanie fryzury ściętej w taki sposób, by nie trzeba było poświęcać każdego dnia rano czasu na jej stylizację, jest jednak możliwe tylko wówczas, gdy do nadania jej kształtu użyta zostanie profesjonalna, ostra brzytwa. Warto wiedzieć także, że specjalistyczne brzytwy fryzjerskie nie są aż tak drogie, jak mogłoby się wydawać – dobrej jakości egzemplarze kupimy już za kilkadziesiąt złotych. Spełniają one swoją rolę należycie, nadając się zarówno do strzyżenia włosów jak i golenia, a także wycinania wzorków na głowie. Trzeba wiedzieć jednak, że tanie modele wyposażone są w tradycyjne żyletki. Jeśli interesuje Cię brzytwa wielofunkcyjna, a więc taka z wymiennymi nożami, za zestaw przyjdzie Ci zapłacić o kolejne kilkadziesiąt złotych więcej. Warto jednak zainwestować w taki zestaw, bowiem jego funkcjonalność jest o wiele większa niż najprostszych sprzętów. Zyskujesz także gwarancję tego, że cięcie takim sprzętem będzie niezwykle precyzyjne, a jednocześnie delikatne dla struktury włosa.
0 Komentarze